Fen ve fizik öğretmen adaylarının Ay'ın hareketleri ile ilgili kavram yanılgıları
Preservice science and physics teachers' misconceptions about motions of the Moon
  1. Tez No: 685943
  2. Yazar: ESEN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHZAT BEKTAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın konusu Fen Bilimleri müfredatında önemli bir yere sahip olan Ay'ın hareketleri ile ilgilidir. Bu bağlamda Ay'ın evreleri, tutulmalar ve gelgit olayları ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemi fen ve fizik öğretmen adaylarıdır. Katılımcılara Ay'ın Hareketleri ile ilgili açık uçlu sorular sorulmuştur. Bu bağlamda öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Soruların geçerlik ve güvenirliği açısından uzman görüşleri alınmıştır ve pilot çalışma kapsamında yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Uzman görüşleri ve pilot çalışma sonuçlarına göre sorular revize edilmiştir. Sorular Ay'ın yaptığı dönme ve öteleme hareketleri sonucunda oluşan gelgit, tutulmalar ve Ay'ın evreleri gibi kavramlar ile ilgilidir. Görüşme sırasında ses kayıtlarının yanı sıra öğrencilerden bazı çizimler yapmaları istenmiştir. Kayıtlar ve çizimler analiz edilerek katılımcıların sahip oldukları kavram yanılgıları incelenmiştir. Katılımcıların sahip olduğu kavram yanılgılarının bölümlerine göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Sonuç olarak, fizik öğretmen adaylarının, fen bilgisi öğretmen adaylarına kıyasla daha fazla kavram yanılgısına sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is about motions of the Moon which is an important topic in science education curriculum. In this sense, phases of the Moon, eclipses and tides were handled. The sample of the study consists of preservice science and physics teachers. The participants were asked open ended questions related to motions of the Moon. In this sense, semi-structured interviews were carried out. Questions were evaluated by experts and a pilot study was conducted for validity and reliability of the questions. The questions were revised based on experts' comments and results of pilot study. The questions are about the concepts like tides, eclipses, and phases of the moon that are related to the displacement and spinning motions of the Moon. The interviews were recorded with a voice recorder and also participants were asked to make some drawings related to their explanations. Misconceptions that preservice teachers have were examined by transcribing the interviews and analyzing the drawings. The results showed that physics teachers have more misconceptions than science teachers.