Dejeneratif menisküs patolojisinde web tabanlı rehabilitasyon programının fonksiyon, ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of web-based rehabilitation program on function, pain and quality of life in degenerative meniscus pathology
- Tez No: 748895
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFEGÜL TAŞKIRAN, DOÇ. DR. EBRU KAYA MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, dejeneratif menisküs patolojisinde web tabanlı rehabilitasyon programının fonksiyon, ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Çalışmaya 35-65 yaş aralığında, en az bir dizinde ve en az iki aydır semptom gösteren, MRI bulgusu pozitif ve evrelemesi anla uzmanı tarafından yapılmış olarak en fazla grade 2 yırtığı olan, egzersiz yapmaya uygun ve internet erişimi olan 50 gönüllü katıldı. 1. Gruptaki gönüllülere (n:25) geleneksel egzersiz programı, 2. Gruptaki gönüllülere (n:25) ise kapalı kinetik zincir egzersizleri web tabanlı olarak uygulandı. Egzersizler haftada 2 gün olacak şekilde 8 hafta boyunca uygulandı. Birinci seanstan önce ve on altıncı seanstan sonra kas kuvveti ve eklem hareket açıklığı değerlendirilmesi ile birlikte ağrı şiddeti Görsel Analog Skala (GAS) ile, yaşam kalitesi Kısa Form 12 Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF12) ile, semptom ve fonksiyonel durum Diz İncinme ve Osteoartrit Skoru (KOOS) ile, diğer mekanik semptomlar Lysholm Diz Skorlama Ölçeği ile ölçülerek değerlendirildi. Elde edilen sonuçlara göre, grup içinde her iki grubumuzda da GAS, EHA, kas kuvveti ve fonksiyon açısından istatistiksel olarak anlamlı iyileşme bulundu (p0.05). Web tabanlı egzersiz uygulamalarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. İki farklı egzersiz programının web tabanlı uygulamalarının etkinliğini değerlendirdiğimiz çalışmamızda dejeneratif menisküs yırtığı bulunan bireylerde ağrı, eklem hareket açıklığı, kas kuvveti, fonksiyon ve yaşam kalitesi üzerine web tabanlı egzersiz uygulamalarının etkili olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the effect of web-based rehabilitation program on function, pain and quality of life in degenerative meniscal pathology. 50 volunteers aged 35-65 years, showing symptoms in at least one knee and at least two months, with a positive MRI finding and grade 2 tear at most staging by an orthopedist, suitable for exercise, and having internet access, participated in the study. The traditional exercise program was applied to the volunteers in the 1st group (n:25), and the closed kinetic chain exercises were applied to the volunteers in the 2nd group (n:25) as web-based. The exercises were applied 2 days a week for 8 weeks. Before and after the first session and after the sixteenth session, muscle strength and joint range of motion were evaluated together with pain severity by Visual Analogue Scale (VAS), quality of life by Short Form 12 Quality of Life Scale (SF12), symptom and functional status Knee Injury and Osteoarthritis Score (KOOS), other mechanical symptoms were assessed by measuring with the Lysholm Knee Scoring Scale. According to the results obtained, statistically significant improvement was found in terms of VAS, ROM, muscle strength and function in both groups within the group (p0.05). The use of web-based exercise applications is increasing day by day. In our study, in which we evaluated the effectiveness of web-based applications of two different exercise programs, we think that web-based exercise applications are effective on pain, joint range of motion, muscle strength, function and quality of life in individuals with degenerative meniscal tears.