Banka genel kredi sözleşmesinde ipotek
Mortgage in the bank general loan agreement
- Tez No: 748894
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmanın konusu, banka genel kredi sözleşmesinde ipotektir. Ticarî işletmeler açısından oldukça önemli ve alternatif bir finansman tekniği olan banka genel kredi sözleşmesini teminat altına almak için kurulan ipoteğin çalışma konusu olarak seçilmesinin en önemli sebebi, konunun Türk hukukunda yakın zamanda hem teorik hem de pratik yönünün monografik bir çalışmada derinlemesine incelenmemiş olmasıdır. Öte yandan yargı kararlarını irdeler ve çözüm önerileri sunar tarzda bir çalışmanın bulunmaması da, konunun seçilmesinde diğer bir etken olmuştur. Tez çalışmasında banka genel kredi sözleşmesinden kaynaklanan borçları teminat altına almak için kurulacak ipotek incelenirken, uygulamada medenî hukuk, icra hukuku ve usul hukuku yönünden ortaya çıkan hukukî sorunların öğreti ve yargı kararları ışığında değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu cümleden olarak giriş başlığı altında, konunun önemi ve banka genel kredi sözleşmesinde ipoteğin çalışma konusu olarak seçilmesinin sebepleri açıklanmış, konunun ne şekilde sınırlandırılacağı da bu bölümde belirtilmiştir. Birinci bölümde, banka genel kredi sözleşmesi ile ilgili temel bilgilere yer verilerek, sözleşmenin hükümleri ve sona ermesi hakkında kısa bir bilgilendirme yapılmış, yine aynı bölümde, teminat ve ipotek kavramları açıklanarak, ipoteğin kurulması, çeşitleri, hükümleri ve sona ermesine değinilmiştir. Birinci bölüm, tez çalışma konusunun daha iyi anlaşılması ve kavranmasına yardımcı olacak şekilde hazırlanmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde, banka genel kredi sözleşmesi dolayısıyla alınacak ipotekte esasa ilişkin özellik gösteren durumlar inceleme konusu yapılmıştır. Bu kapsamda, borç ilişkisinin sürekliliğinin ipotek açısından sonuçları, aile konutu üzerine ipotek kurulması, ipotek konusu taşınmaz üzerindeki mülkiyet ilişkisinin değişmesi, banka genel kredi sözleşmesinden doğan ipotekli alacağın devri, ipotekli taşınmaz malikinin rücu hakkı ve ipotekle teminat altına alınan kredi borcuna aynı zamanda müteselsil kefil olunması konuları üzerinde durulmuş, uygulamada özellik arz eden hususlar Yargıtay kararları ışığında irdelenmeye çalışılmıştır. Banka genel kredi sözleşmesi dolayısıyla alınacak ipotekte usule ilişkin özellik gösteren durumların değerlendirilmesine ayrılan üçüncü bölümde ise, ipotek konusu taşınmazın paraya çevrilmesi, banka genel kredi sözleşmesi dolayısıyla alınacak ipoteğin konkordato açısından değerlendirilmesi yapılmış ve yine banka genel kredi sözleşmesi dolayısıyla alınacak ipotekten kaynaklanan davalar incelenmiştir. Bu çerçevede, ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla ilâmlı ve ilâmsız takip, İİK m. 45 ve TMK m. 887 hükümlerinin uygulama alanları, ipotek konusu taşınmazın paraya çevrilmesi başlığı altında irdelenmiş, konkordatoya ilişkin başlık altında, iflâs erteleme müessesesinin yerine 28.02.2018 tarihli 7101 sayılı Kanun ile düzenleme konusu yapılan konkordato müessesesi hakkında genel bir değerlendirme (tanımı, türleri, hukukî niteliği vb.) yapıldıktan sonra özellikle bu konuda banka genel kredi sözleşmesi dolayısıyla alınacak ipotekle ilişkili özellik arz eden veya problem teşkil eden durumlar ayrıntılı olarak incelenmiş, son olarak banka genel kredi sözleşmesi dolayısıyla alınacak ipotekten kaynaklanan davalar başlığı altında ise alacak, itirazın kaldırılması, itirazın iptali, menfi tespit ve ipoteğin kaldırılması davaları ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Sonuç başlığı altında çalışma konusunda genel bir değerlendirme yapılarak, varılan sonuçlar özet olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the mortgage in the bank's general agreement. The most important reason why the mortgage was established to secure the bank general loan agreement, as the subject of study is that both the theoretical and practical aspects of the subject have not been thoroughly studied in a monographic study in Turkish law recently. On the other hand, the absence of a study that examines judicial decisions and offers solutions was another factor in the selection of the subject. In the thesis study, while the mortgage to be established to secure the debts arising from the bank general loan agreement is examined, it is aimed to analyze the legal problems that arise in terms of civil law, enforcement law, and procedural law in the light of the doctrine and the judicial decisions. In this sentence, under the introduction title, the importance of the subject and the reasons for mortgage in bank general loan agreement as the subject of study are explained, and how the subject will be limited is stated in this section. In the first part, basic information about the bank general loan agreement was given, a brief information was given about the terms and termination of the contract, and in the same section, the concepts of collateral and mortgage were explained, and the establishment, types, provisions and termination of the mortgage were mentioned. The first chapter has been prepared in a way that will help to better understand and comprehend the subject of the thesis. Second chapter has been written in such a way that they will aid in a better understanding and comprehension of the thesis's topic. The cases illustrating the fundamental aspects of the mortgage to be obtained due to the bank's general loan arrangement were investigated in the third portion of our research. In this context, the consequences of the continuity of the debt relation in terms of the mortgage, the establishment of a mortgage on the family residence, the change in the ownership of the subject property, the transfer of the mortgaged debt receivables arising from the general loan agreement, the recourse right of the mortgaged immovable property and the co-surety for the loan under the mortgage. The conversion of the mortgaged real estate into money, the mortgage to be received due to the bank general loan agreement were evaluated in terms of a concordat, and the cases arising from the mortgage to be taken due to the bank general loan agreement were examined in the third chapter, which is devoted to the evaluation of the procedural conditions in the mortgage to be received due to the bank general loan agreement. Under this main heading, the conversion of the mortgage subject into liquidity, the mortgage was evaluated in terms of the concordatum, and the cases arising from the mortgage were examined. In this framework, the application areas of the Turkish Enforcement and Bankruptcy Code article 45 and of the Turkish Civil Code article 887 have been examined under the title of liquidating the mortgage subject property, instead of the bankruptcy postponement procedure under the title of the concordatum. After making a general evaluation (definition, types, legal nature, etc.) of the concordatum institution subject to the regulation with the Law Number 7101 dated 28.02.2018, Especially in this regard, the situations that are related to the mortgage to be taken due to the bank general loan agreement or that pose problems have been examined in detail, and finally under the title of lawsuits arising from the mortgage to be taken due to the bank general loan agreement, cases of receivable, removal of objection, cancellation of objection, negative determination and removal of mortgage has been evaluated in detail. In the conclusion section, a general evaluation of the study was made and the conclusions reached were presented in summary.