Klasik Türk şiirinde kutsal ve mitolojik bitkiler
Sacred and mythological in classical Turkish poetry
- Tez No: 748896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUVAFFAK EFLATUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Türkler, pek çok toplumla iç içe yaşadığı için zengin bir kültür birikimine sahip olmuştur. Bir toplumun kültürü toplumu ile ayrı düşünülemeyeceğinden bu zengin kültür birikimi toplumun hemen her alanında etkisini göstermiştir. Bu alanlardan biri de şüphesiz edebiyattır. Klasik Türk edebiyatında da bu zengin kültürel birikimin etkisi fazlaca görülmektedir. Çünkü beslendiği kaynak bakımından oldukça zengindir. Bu kaynakların başında din ve mitoloji gelmektedir. Bu çalışmanın konusunu din ve mitolojide geniş yer edinen bitkiler oluşturmaktadır. Çalışma klasik Türk şiirinde karşılaşılan kutsal ve mitolojik bitkilere ait unsurların tespit edilmesi ve yorumlanması ve bunların başka kültürlerdeki benzerleri ile mukayesesini içermektedir. Çalışmada öncelikle kutsal ve mitolojik bitkiler ile ilgili teorik bilgiler verilmiş, daha sonra pek çok edebi metinden alınan örneklerle klasik Türk şiirindeki yansımalarına değinilmiştir. Ortaya konulan çalışma klasik Türk şiirinde çok az ele alınan bir konuyu açıkladığı için önemlidir. Aynı zamanda bu çalışma klasik Türk edebiyatının muhteva zenginliğini de göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Turks have had a rich cultural accumulation as they live together with many societies. Since the culture of a society cannot be separated from its society, this rich cultural accumulation has shown its effect in almost every aspect of the society. One of these fields is undoubtedly literature. The effect of this rich cultural accumulation is also seen in classical Turkish literature. Because it is very rich in terms of the source it feeds. Religion and mythology come first among these sources. The subject of this study is the plants that have a wide place in religion and mythology. The study includes the identification and interpretation of the elements of sacred and mythological plants encountered in classical Turkish poetry and their comparison with their counterparts in other cultures. In the study, first of all, theoretical information about sacred and mythological plants is given, then its reflections in classical Turkish poetry are mentioned with examples taken from many literary texts. The presented study is important because it explains a subject that is rarely dealt with in classical Turkish poetry. At the same time, this study aims to show the richness of content of classical Turkish literature.