Türk Hukukunda tüketicinin aldatıcı reklamlara karşı korunması
Protection of consumers against deceptive advertisements in Turkish Law
  1. Tez No: 748902
  2. Yazar: AYŞE NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NUR KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Yüksek lisans tezimizde Türk Hukukunda tüketicinin değişen pazar ekonomisinde aldatıcı reklamlar karşısında korunması konusu ele alınmıştır. Teknolojik gelişmeler ile birlikte tüketici, her türlü mecra üzerinden ürün ve hizmetler konusunda sıklıkla aldatıcı reklamlara maruz kalmaktadır. Maruz kaldığı bu aldatıcı reklamlar karşısında tüketicinin, Türk Hukukunda başvurabileceği yollar ve bu reklamların denetimi hususu detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmamızda öncelikle reklam kavramı, Reklam Hukukuna hâkim ilkeler ve aldatıcı reklam kavramları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın devamında tüketicinin Türk Hukukunda başvuru yolları ve dayandığı mevzuat hükümleri tek tek incelenmiştir. Tezimiz ile Türk Hukukunda aldatıcı reklamlara karşı tüketiciyi koruyan hüküm ve mekanizmaların neler olduğu ve ne kadar etkin olduğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our master's thesis, the subject of protecting the consumer against deceptive advertisements in the free market economy in Turkish Law is discussed. Along with technological developments, the consumer is frequently exposed to deceptive advertisements about products and services through all kinds of channels. The ways in which the consumer can apply in Turkish Law in the face of these advertisements and the control of these advertisements are examined in detail. In our study, first of all, the concept of advertising, the principles that dominate the Advertising Law and the concepts of deceptive advertising are emphasized. Afterwords, the consumer's remedies in Turkish Law and the provisions of the legislation on which he is based are examined one by one. With our thesis, it has been researched what the provisions and mechanisms that protect the consumers against deceptive advertisements in Turkish Law are and how effective they are.