Türk Hukuku'nda 4077 Sayılı Kanun çerçevesinde tüketicinin korunması
Consumer protection Law Code 4077 in Turkish Law
- Tez No: 135400
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Çalışmamızın konusu“Türk Hukukunda 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun (TKHK) Çerçevesinde Tüketicinin Korunması”olup“Giriş”bölümünde tüketici ve tüketim kavramlarına değinilerek, tüketici“Bir mal veya hizmeti özel amaçlarla satın alarak nihai olarak kullanan veya tüketen gerçek veya tüzel kişi”şeklinde tanımlanmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde, Tüketici Hukukunun tarihi gelişimi ele alınmış, 19. Yüzyıl sonlarında ABD' de başlayan ilk tüketici hareketleriyle, Avrupa Birliği ve Ülkemizdeki gelişmelere değinilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde, Tüketici Hukukunun Kapsamı başlığı altında tüketicinin sağlık ve güvenliğinin korunması, bilgilendirilmesi ve eğitimi konusunda TKHK'nın getirdiği düzenlemeler ile tüketici kuruluşları ve tüketici mahkemeleri ele alınmıştır. Üçüncü bölüm, Tüketicinin Ayıplı Mal ve Hizmetlerden Doğan Haklan (Ayıba Karşı Tekeffül) konusuna ayrılmıştır. Dördüncü bölümde, haksız sözleşme koşullarına karşı tüketicinin korunması konusuna değinilmiş olup, bu çerçevede tüketici kredileri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Beşinci bölüm, aldatıcı reklamlara karşı tüketicinin korunması konusuna ayrılmış,“bir reklamın yanlış ve yanıltıcı olması durumunda, o reklamın aldatıcı reklam sayılacağı”hususu vurgulanarak, tüketicinin bu konudaki tazminat vs. haklarına tüm yönleriyle değinilmeye çalışılmıştır. Çalışmamız, TKHK çerçevesinde hazırlanmış olmakla birlikte, yeri geldikçe BK, TTK ve mevzuatımızdaki diğer düzenlemeler ile AB düzenlemelerine de değinilmeye çalışılmıştır. uı
Özet (Çeviri)
My practice title is“ Consumer Protection Law Code 4077 in Turkish Law”. In introduction part, concept of“Consumer and Consumption”In Consumer Protection Law Code ( CPL )is examined.“Consumer”is described as a person or a legal entity who buys and uses a production or a service with personal basis. In first section of my practice, historical development of Consumer Law and starting of consumer motions at the end of 19th century in United States and than influencing European countries and our country is handled. In second section, Extent of Consumption Law is handled. Protection of consumer's health and safety, also being informed of the consumer about CPL regulations, organisations and court's are examined. In third section, rights of the consumer against defective production or service is handled. In fourth section, protection of the consumer against a wrongfull contract and consumer credits are examined. In fifth section, protection of the consumer against deceptive commercials and recompense against false or misleading commercials are handled. During examining of this practice in the frame of CPL, Turkish Commercial Code, Law of Obligations and other regulations in Turkish and European laws are also examined in this practice IV