Kara ve Efendisiz dergileri bağlamında Türkiye'de anarşist düşünce
Anarchist thought in Turkey in the context of Kara and Efendisiz magazines
  1. Tez No: 748908
  2. Yazar: VEYSEL BAŞUSTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Modern ideolojilerden birisi olan anarşizm, Türk siyasal-düşünsel hayatının herhangi bir döneminde etkili olamamış ve Türk yazınında kendine neredeyse hiç yer bulamamıştır. Ancak Kara ve Efendisiz dergileri ile birlikte, 1980'li yılların ikinci yarısında anarşist ideolojiyi merkezine alan bir süreli yayıncılık faaliyeti başlamıştır. Bu dergiler, anarşist hareketi kavramlar, kişiler ve olaylar ışığında aktardığı gibi siyasal, sosyal ve ekonomik meseleleri de anarşist bir perspektifle analiz etmişlerdir. Bu tezde, Kara ve Efendisiz dergilerinin bıraktığı yazınsal birikim incelenmiş, yayımlanan içeriklerin detaylı analizi yapılmış ve dergilerin Türkiye'deki anarşist düşünceye ne tür katkıları olduğu saptanmıştır. Tezde bir girizgah olarak anarşizmin kavramsal çerçevesi aktarılmış ve 1980 öncesi Türkiye'sindeki anarşist literatüre dair sınırlı faaliyetler derlenmiştir. Son bölümde ise dergide ele alınan temel meseleler temalaştırma yoluyla sistematize edilmiş ve dergi içeriklerinin analizi yapılmıştır. Bu tezdeki bulgular, Türkiye'deki anarşist yayıncılık faaliyetlerine yönelik çalışmalar yürüten araştırmacılar açısından ufuk açıcı niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Anarchism, one of the modern ideologies, has not been effective in any period of Turkish political-intellectual life and has hardly found a place for itself in Turkish literature. Howeveri, with emergence of the journals of Kara and Efendisiz, a periodical publishing activity centered on anarchist ideology started in the second half of the 1980s. These journals analyzed the political, social and economic issues with an anarchist perspective, as well as presenting the anarchist movement in the light of concepts, people and events. In this thesis, the literary accumulation left by Kara and Efendisiz journals was examined, a detailed analysis of the published contents was made and it was determined what kind of contributions the journals made to the anarchist thought in Turkey. In the thesis, the conceptual framework of anarchism is given as an introduction and limited activities on anarchist literature in Turkey before 1980's are compiled. In the last part, the main issues covered in the magazine were systematized by thematicization and the contents of the magazine were analyzed. The findings in this thesis are eye-opening for researchers who is working on anarchist publishing activities in Turkey.