Üniversite öğrencilerinin evliliğe yönelik inançları algılanan ebeveyn tutumları ve erken dönem uyumsuz şemaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between university students' beliefs to marriage and perceived parental attitudes and early maladaptive schemas
  1. Tez No: 748928
  2. Yazar: AYŞE GÜMÜŞ KARADAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin evliliğe yönelik işlevsel olmayan inançları, algılanan ebeveyn tutumları ve erken dönem uyumsuz şemalar arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'nde okuyan ve çalışmaya gönüllü olarak katılan 652 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları-Çocuk Formu, Young Şema Ölçeği Kısa Form-3 ve Evlilik İlişkisi İnançları Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0 programı kullanılmıştır. Araştırmanın analizlerinde t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda evliliğe yönelik işlevsel olmayan inançların cinsiyet, okunan üniversite ve anne baba eğitim düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği bulunmuştur. Evliliğe yönelik işlevsel olmayan inançlar ile kopukluk, zedelenmiş otonomi, yüksek standartlar ve diğeri yönelimlilik şemaları arasında pozitif yönde ve zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Ayrıca annenin ve babanın reddedici ve aşırı koruyucu olarak algılandığı ebeveyn tutumları ile zedelenmiş otonomi, kopukluk, zedelenmiş sınırlar, yüksek standartlar ve diğeri yönelimlilik şemaları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Anneden algılanan duygusal sıcaklık tutumu ile zedelenmiş otonomi ve kopukluk şemaları arasında; babadan algılanan duygusal sıcaklık tutumu ile zedelenmiş otonomi, kopukluk ve diğeri yönelimlilik şemaları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between university students' dysfunctional beliefs about marriage, perceived parental attitudes and early maladaptive schemas were examined. The study group of the research consists of 652 university students studying at Ankara Hacı Bayram Veli University and Kırşehir Ahi Evran University and participating in the study voluntarily. Sociodemographic Form, Egna Minnen Barndoms Uppfostran (s-EMBU-C), Young Schema Scale-Short Form 3 and Marriage Relationship Beliefs Scale were used in the study. SPSS 26.0 program was used in the analysis of the data. t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson correlation analysis were used in the analysis of the study. As a result of the research, it was found that dysfunctional beliefs about marriage differ statistically significantly according to gender, university and parental education level. It was found that there was a positive and weakly significant relationship between dysfunctional beliefs about marriage and disconnection, impaired autonomy, unrelenting standards, other-directedness schema domains. In addition, a positive and significant relationship was found between parental attitudes, in which parents are perceived as rejecting and overprotective, and impaired autonomy, disconnection, impaired limits, unrelenting standards, and other-directedness schema domains. Also it was found that there is a significant negative relationship between the emotional warmth attitude perceived from the mother and the impaired autonomy and disconnection schema domains; between the emotional warmth attitude perceived from the father and the impaired autonomy, disconnection and other-directedness schema domains.