Acil serviste 18 yaş altı minör kafa travmasında prognostik faktörlerin özellikleri ve bilgisayarlı tomografi çekilme endikasyonlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 748929
  2. Yazar: MERİÇ ARTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALP ŞENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çocuklarda kafa travması acil servis başvurularının önemli bir kısmını oluşturur. Özellikle gelişim basamaklarını etkilemesi nedeni ile erişkinlerden farklı şekilde değerlendirilmesi gereklidir. Bu çalışmamızda hastanemiz acil servisine minör kafa travması nedeni ile başvuran 18 yaşından küçük çocukların travma oluşum mekanizmalarını, fizik muayene bulgularını, kafa travmasının ciddiyetini, bilgisayarlı beyin tomografisi (BBT) çekilme endikasyonlarını, buradaki önemli yaralanma oranlarını ve mortaliteyi değerlendirdik. Sonuçta beyin tomografisinde (BT) önemli yaralanma görülmesini öngörebilecek fizik muayene bulgularını tespit etmeyi amaçladık. Yöntem: Prospektif, kesitsel dizaynda gerçekleştirilen çalışmamıza 01.09.2021 ile 31.12.2021 tarihleri arasında izole kafa travması ile başvuran 18 yaş altı çocuk hastalar dahil edildi. Hastaların başvuru şikayetleri, BT görüntüleme sonuçları, fizik muayene bulguları, klinik sonlanım özellikleri (yatış, taburculuk, operasyon, ölüm) kaydedildi. 18 yaş üstü ve kafa harici sistemlerde yaralanması olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Ayrıca GKS
Özet (Çeviri)
Objective: Head trauma in children constitutes an important part of emergency department admissions. It should be evaluated differently from adults, especially because it affects developmental stages. In this study, we evaluated trauma formation mechanisms, physical examination findings, severity of head trauma, use of computerized brain tomography (CT), and significant injury rates and mortality in children younger than 18 years of age who applied to the emergency department of our hospital with isolated head trauma. In conclusion, we aimed to determine the factors that may predict significant injury in brain tomography (CT). Method: Children under the age of 18 who presented with isolated head trauma between 01.09.2021 and 31.12.2021 were included in our prospective, cross-sectional study. Patients' complaints at admission, CT imaging results, physical examination findings, clinical outcome (admission, discharge, operation, death) were recorded. Patients over 18 years of age and those with injuries to systems other than the head were not included in the study. Also, patients with GCS