Boyun ağrısı olan ofis çalışanlarında koruyucu fizyoterapi uygulamalarının başın anterior tilt postürü ve üst ekstremite iş ile ilişkili fonksiyonları üzerine etkisi
The efficacy of preventive physiotherapy practices on forward head posture and upper extremity work-related functions among office workers with neck pain
  1. Tez No: 748938
  2. Yazar: NİLÜFER KESKİN DİLBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, boyun ağrılı ofis çalışanlarında iş ile ilişkili kas-iskelet sistemi bozukluklarına (KİSB) yönelik Koruyucu Fizyoterapi Yöntemlerinden (KFY); postür eğitimi ve ergonomik düzenlemeler, egzersiz ve EMG Biyofeedback (EMG-B) eğitimlerinin, başın anterior tilt postürü (BATP) ve üst ekstremite iş ile ilişkili fonksiyonları üzerine etkilerini araştırmak amaçlandı. Çalışmaya en az 3 aydır boyun ağrısı bulunan, 24-40 yaş aralığında, son 1 yıldır aktif tam zamanlı çalışan 51 ofis çalışanı dahil edildi. Tüm bireylere postür eğitimi verilerek, çalışma alanlarında ergonomik düzenlemeler yapıldı. Her grupta 17 bireyin bulunduğu EMG-B, Egzersiz ve Kontrol olmak üzere 3 grup oluşturuldu. EMG-B ve Egzersiz eğitimleri haftada 3 gün olmak üzere, 6 hafta boyunca uygulandı. Çalışma öncesi ve sonrasında ağrı (NDI ve NPAD), postür (BATP ve RULA), üst ekstremite fonksiyonelliği (DASH T/W, Constant-Murley Skoru), görev performansı (klavye / mouse görevi) ve Üst Trapez (ÜT) kas aktivasyonu (sEMG) değerlendirildi. Elde edilen bulgulara göre; her üç grupta da görev performansı ve kas aktivasyonu dışında tüm parametrelerde anlamlı gelişmeler gözlendi. ÜT kas aktivasyonunun sadece EMG-B grubunda azaldığı (p0,05).
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to investigate the efficacy of Preventive Physiotherapy Practices (PPP) that are intended for work-related musculoskeletal disorders (MSD), posture training, ergonomic arrangements, exercise, and EMG biofeedback (EMG-B) training on Forward Head Posture (FHP), and upper extremity work-related functions among office workers with neck pain. 51 office workers with neck pain, under the age of 40, active full-time employees for the past 1 year were included in the study. All individuals received posture training and ergonomic arrangements in their workplace. Three groups, EMG-B, Exercise, and Control, with 17 individuals in each group, were formed. EMG-B and Exercise training were performed for 6 weeks, 3 days a week. Pain (NDI and NPAD), postüre (FHP and RULA), upper extremity functionality (DASH T/W, Constant-Murley Score), task performance (keyboard/ mouse tasks), and Upper Trapezius (UT) muscle activation (sEMG) were assessed pre-post study. According to the findings obtained; significant differences were observed in all parameters except task performance and muscle activation in 3 groups. UT muscle activation decreased only in the EMG-B group (p0.05).