Spor tırmanış ile ilgili yapılan çalışmaların incelenmesi: Bir içerik analizi
Examination of studies on sports climbing: A content analysis
- Tez No: 748962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK AKÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Spor Tırmanış Branşı ile ilgili yapılmış olan bilimsel/akademik çalışmaların detaylı şekilde incelenmesi, sınıflandırılması ve içerik analizinin yapılması. Materyal ve Metot: Spor Tırmanış branşı ile ilgili 2010-2022 yılları arasında YÖK Ulusal Tez Merkezi, Google Scholar ve PubMed veri tabanlarında yayınlanmış olan makaleler ve lisansüstü tezlerin içerisinden, araştırma sorularına yanıt veren, yayınlanma izni olan, tam metinlerine ulaşılabilen ve çalışma için uygun bulunan 12 lisansüstü tez, 133 makale olmak üzere 145 bilimsel çalışma araştırmaya dâhil edilmiştir. Bu araştırma kapsamında, bilimsel çalışmaların yıllara göre dağılımı, örneklem sayıları, veri analiz yöntemleri, yazar sayıları, araştırma konuları, yayın türleri, yazım dilleri ve veri toplama araçlarına göre dağılım durumları“içerik analizi yöntemi”kullanılarak detaylı şekilde analiz edilmiştir. Bulgular: Son yıllarda Spor Tırmanış konusunda yapılan çalışma sayısı artmaktadır. 2010 - 2015 yılları arasında araştırma sorularına cevap verebilen 33 çalışmaya rastlanmışken, 2016 - 2022 yılları arasında bu kriterlere uygun 112 çalışma olduğu tespit edilmiştir. Nicel çalışmlarda en çok 1 ile 25 arası örneklem tercih edilmiştir. Çalışmalarda Nicel araştırma yöntemlerinin daha çok kullanıldığı görülmüştür. Araştırma konularını çoğunlukla spor tırmanışa özgü spor yaralanmaları, fiziksel uygunluk, spor tırmanışın fizyolojik, psikolojik etkileri oluşturmaktadır ve çalışmaların % 69.7'si çok yazarlıdır. Çalışmaların % 83.4'ü İngilizce, % 16.6'sı, Türkçedir. Çalışmaların % 91'i makalelerden oluşmuştur, veri toplama aracı olarak en çok deney ve doküman incelemesi tercih edilmiştir. Sonuç: Spor tırmanış ile ilgili yapılacak olan yeni araştırmalarda biyomekanik, güncel teknolojiler, rekreasyon, sporcu beslenmesi konularında çalışmaların arttırılması daha faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Detailed investigation, classification and content analysis of scientific/academic studies related to sport climbing. Material and Method: Among the academic/scientific articles and theses published in the YÖK National Thesis Center, Google Scholar, and PubMed databases related to sport climbing between 2010 and 2022, there were 12 academic/scientific articles and theses published that answered the research questions whose Full texts were accessible and were found to be suitable for the investigation. 145 scientific studies, including diploma theses and 133 articles, were included in the research. As part of this research, the distribution of scientific studies by year, number of samples, methods of data analysis, number of authors, research topics, publication types, writing languages and data collection instruments were analyzed using the“content analysis method”. Results: In recent years, the number of studies on sport climbing has increased. While there were 33 studies between 2010 and 2015 that were able to answer the research questions, it was found that between 2016 and 2022 there were 112 studies that met these criteria. In quantitative studies, at most samples between 1 and 25 were preferred. It was found that the quantitative research method was used more extensively in the studies. The research topics are mainly sport climbing-specific sport injuries, physical fitness, physiological and psychological effects of sport climbing, and 69.7% of the studies are multi-authored. 83.4 % of the studies were in English, 16.6% in Turkish. 91 % of the studies consisted of articles, and experiments and document analysis were the most preferred data collection tools. Conclusion: It may be more beneficial to deepen studies biomechanics, current technologies, recreation, and sports nutrition into new research on sport climbing.