COVİD-19 geçirmiş bireylerde santral işitsel işlemlemenin değerlendirilmesi
Assessment of central auditory processing in individuals after COVID-19
- Tez No: 748961
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜNDÜZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIK SİBEL KÜÇÜKÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Koronavirüs hastalığı 2019 (Covid-19) nedeniyle akut enfeksiyon döneminde ateş, öksürük, tat-koku kaybı gibi semptomlar ve uzun dönemde baş ağrısı, beyin sisi (brain fog), kognitif disfonksiyon gibi nöropsikiyatrik semptomlar görülmüştür. Hastaların nöropsikiyatrik semptomlara bağladığı günlük yaşam aktivitelerinde ve iş performanslarında azalma bildirilmiştir. Santral işitsel işlemleme bozukluğu ise beynin sesi tanıması ve yorumlaması süreçlerindeki fonksiyonların bir veya daha fazlasındaki bozukluktur. Covid-19 enfeksiyonunun uzun dönemde işitsel işlemleme becerilerine etkisi olup olmadığını araştırmak amacıyla genel bilişsel durumu normal sınırlarda, normal işiten, cinsiyet olarak eşit dağılımlı yaşları ortanca 33(IQR=31.5-35) yıl 20 hasta ve ortanca 26.5 (IQR=26-27) yıl 20 kontrol grubu birey çalışmaya dahil edildi. Bu hipotezle Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MoCA), Frekans Patern Test (FPT) ve Durasyon Patern Test (DPT) kullanıldı, günlük iletişim durumları ve hastalık semptomları sorgulandı. Grupların MoCA puanları arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Hastaların akut dönemde en uzun süren semptomları tat-koku kaybı, uzamış dönem en sık görülen semptomları baş ağrısı, eklem ağrısı ve halsizliktir. Hasta grubunun FPT ve DPT sağ kulak rev +, sağ kulak rev -, sol kulak rev +, sol kulak rev – puanları kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulundu (p0.05). Kadın hastalarla erkek hastaların FPT ve DPT puanları arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Hastaların FPT ve DPT puanları ile tat kaybı veya koku kaybı semptomları görülmesi arasında anlamlı ilişki yoktur.
Özet (Çeviri)
Due to the coronavirus disease 2019 (Covid-19), symptoms such as fever, cough, loss of taste and smell during the acute infection period, and neuropsychiatric symptoms such as headache, brain fog, and cognitive dysfunction in the long term have been observed. Decreases in daily living activities and work performance, which patients attributed to neuropsychiatric symptoms, have been reported. Central auditory processing disorder is the impairment of one or more of the brain's functions in speech recognition and interpretation processes. In order to investigate whether Covid-19 infection has an effect on auditory processing skills in the long term, general cognitive status is within normal limits, hearing normally, equally distributed as gender; 20 patients with a median age of 33(IQR=31.5-35) years and 20 control group individuals with a median age of 26.5 (IQR=26-27) years were included in the study. With this hypothesis, the Montreal Cognitive Assessment Scale (MoCA), Frequency Pattern Test (FPT) and Duration Pattern Test (DPT) were used, and daily communication status and disease symptoms were questioned. There was no significant difference between the MOCA scores of the groups (p>0.05). The longest lasting symptoms of the patients in the acute period were loss of taste and smell, and the most common symptoms in the prolonged period were headache, joint pain and fatigue. The FPT and DPT right ear rev +, right ear rev -, left ear rev +, left ear rev – scores of the patient group were significantly lower than the control group (p0.05). There was no significant difference between FPT and SPT scores of female and male patients (p>0.05). There was no significant relationship between patients FPT and DPT scores and symptoms of loss of smell or taste.