Kırsal alanda yaşayan kadınların mamografi öz yeterlilik, meme kanseri korkusu ve riskinin mamografi çektirmeye etkisi
The effect of rural women's living in mammmography self-confidence, the fear and the risk of breast cancer on having A mammmography
  1. Tez No: 748968
  2. Yazar: BETÜL GÜZELGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL KARAYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç; Araştırmanın amacı, kırsal alanda yaşayan kadınların mamografi öz yeterlilik, meme kanseri korkusu ve meme kanseri riskinin mamografi çektirmeye etkisini incelemektir. Yöntem; Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel tasarımda olup, örneklemi ASM'ye kayıtlı 40 yaş üstü toplam 400kadın oluşturmuştur. Veriler, Sosyo-Demografik Özellikler Formu, Meme Kanseri Korku Ölçeği, Mamografi Öz Yeterlilik Ölçeği, Meme Kanseri Risk Değerlendirme Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin toplanmasında, yüzyüze görüşme yönteminden faydalanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular; Çalışmamızda mamografi Öz Yeterlilik Algısı mamografi çektirme üzerine anlamlı bir yordayıcıdır (p0.05). Kadınların Meme kanseri riski mamografi çektirme üzerine anlamlı bir yordayıcı değildir (p>0.05). Düzenli mamografi çektirenlerin oranı %17.00'dir. Sonuçlar; Kırsal da yaşayan kadınların mamografi çektirmesinde meme kanserinden korkmasının çektirmeye engel olmadığı saptanmıştır. Meme kanseri risk düzeyinin mamografi çektirmekteetkili olmadığı saptanmıştır. Mamografi öz yeterlilik algısının mamografi çektirmede etkili bir faktör olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler; Mamografi, mamografi öz yeterlilik, meme kanseri korkusu, Meme kanseri riskinin etkisi
Özet (Çeviri)
Aim; The aim of the study is to examine the effects of mammography self-efficacy, breast cancer fear and breast cancer risk of women living in rural areas on mammography. Method; The research is of descriptive and cross-sectional design, and the sample consisted of 400 women over the age of 40 registered in the FHC. Data were collected using the Socio-Demographic Characteristics Form, Breast Cancer Fear Scale, Mammography Self-Efficacy Scale, and Breast Cancer Risk Assessment Form. Face-to-face interview method was used in data collection. Number, percentage, mean and multiple regression analysis were used to evaluate the data. Results; In our study, mammography Self-Efficacy Perception was a significant predictor of mammography (p0.05). Breast cancer risk of women is not a significant predictor of mammography (p>0.05). Conclusion; It has been determined that the fear of breast cancer does not prevent women from getting a mammogram in rural areas. It was determined that breast cancer risk level did not prevent mammography. It has been determined that the perception of mammography self-efficacy is an effective factor in getting mammography. Key Words; Mammography, mammography self-sufficena, fear of breast cancer, Impact of breast cancer risk