Örgütsel destek ve sosyal desteğin psikolojik dayanıklılık üzerindeki etkisi: Beş yıldızlı otel işletmelerinde bir araştırma
The effects of organizational support and social supporton psychological resilience: A research in 5-star hotel enterprises
- Tez No: 748969
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZUTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın temel amacı örgütsel destek ve sosyal desteğin psikolojik sermayenin bir bileşeni olan psikolojik dayanıklılık üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırmanın alt amacı ise çalışanların psikolojik dayanıklılık düzeylerinin demografik faktörlere anlamlı bir farklılık oluşturup oluşturmadığını incelemektir. Bu kapsamda Aydın İli Kuşadası ilçesinde 5 yıldızlı zincir otel işletmelerinde çalışan 216 kişi üzerinde nicel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket kullanılmıştır. Anket uygulaması 05/05/2021 ile 25/06/2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmada algılanan örgütsel destek ölçeği, çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği ve kısa psikolojik sağlamlık ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular örgütsel destek ve sosyal desteğin alt boyutları ile beraber psikolojik dayanıklılık üzerinde pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to reveal the effect of organizational support and social support on resilience, which is a component of psychological capital. Whether psychological resilience levels at the employees differ depending on ther demographic factors such as gee, income. In this context, a research was carried out on 216 people working in 5-star chain hotel operations in Aydın Province Kuşadası district. Questionnaire was used as a data gathering. The survey was conducted between 05/05/2021 and 25/06/2021. Perceived organizational support scale, multidimensional perceived social support scale and short psychological resilience scale were used in the study. The obtained data was analyzed with the SPSS package program. The findings obtained as a result of the research revealed that there is a positive and statistically significant effect between organizational support and sub-dimensions of social support and psychological resilience.