Another characterization of expected scott-suppes utility representation
Beklenen scott-suppes fayda gösteriminin bir başka karakterizasyonu
  1. Tez No: 748993
  2. Yazar: FURKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUH AYGÜN DALKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu tezde geçişken olmayan kayıtsızlıklar fikrini bünyesinde barındıran yarı-sıralamalar yapısı altında Scott-Suppes fayda gösterimi ile Beklenen Fayda Gösterimi'ni ilişkilendiren Beklenen Scott-Suppes Fayda Gösterimi'nin yeni bir karakterizasyonu verilmektedir. Beklenen Scott-Suppes Fayda Gösterimi'nin ilk karakterizasyonu Dalkıran, Dokumacı ve Kara (2018) tarafından yapılmıştır. Bu çalışmada verilen karakterizasyon Candeal ve Indurain (2010)'un sayılamaz sonsuzluktaki kümeler için elde ettiği Scott Suppes Fayda Gösterimi karakterizasyonunu temel olarak alıp hangi aksiyomlar ilave edildiğinde bir (lineer) Beklenen Scott-Suppes fayda gösterimi elde edilebilir sorusunu cevaplamaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis provides a new characterization of Expected Scott-Suppes Utility Representation (ESSUR). ESSUR combines the Expected Utility Representation with the Scott-Suppes Utility Representation. The latter represents semiorders that formalize preferences with intransitive indifferences. Dalkıran, Dokumacı, and Kara (2018) were the first to provide an axiomatic characterization of ESSUR. In this study, we provide another characterization starting with the axioms of Candeal and Indurain (2010). Candeal and Indurain (2010) provide an axiomatic characterization of Scott-Suppes representations for semiorders on uncountably infinite sets. Therefore, we identify the axioms required on top of those of Candeal and Indurain (2010) so that we obtain a linear Scott-Suppes representation, i.e., another characterization of ESSUR.