Pandemi döneminde sağlık çalışanlarının fiziksel aktiviteye katılımı ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Participation in physical activity and examination of quality of life of healthcare professionals during the pandemic period
  1. Tez No: 748992
  2. Yazar: SEFA AYGÖRDÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Dünya tarihinden günümüze kadar kapsamlı coğrafyalara etki eden çoğu salgın hastalıkları yaşanmaktadır. Bu salgının bir kısmı pandemiye sebep olmuş, toplum üstünde ciddi şekilde değişim ve etkileri olmaktadır. Bu etkilerden en önemlisi sosyal mesafenin korunması için alınan önlemler ve bu durumun da fiziksel aktivite düzeyinde düşüşlere neden olma olasılığı ve ortaya çıkan sağlık problemleridir. Pandeminin ortaya çıkardığı şartlardan en fazla etkilenen grubun başında sağlık çalışanları gelmektedir. Bununla beraber pandemi sürecini sağlık çalışanlarının pandemi öncesi ve pandemi dönemi genel sağlık durumları ile fiziksel aktivite düzeyleri üzerine olan etkisi tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı pandemi öncesi ve pandemi dönemi sağlık çalışanlarının fiziksel aktivite düzeylerindeki değişimleri incelemektir. Bu araştırmanın evrenini Afyonkarahisar ili Sağlık Bilimleri Üniversitesinde görev yapan tüm sağlık personelini örneklemini ise doktor, hemşire ve yardımcı sağlık personelinden 172 kadın 128 erkek olmak üzere toplam 300 katılımcı oluşturmaktadır. Çalışmada sağlık çalışanlarının pandemi öncesi ve pandemi dönemi fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek için Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalite Ölçeği (Kısa Formu) ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi kullanılmıştır. Verilerin analizinde bilgisayar ortamında SPSS 22.0 (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılmıştır. Katılımcıların pandemi öncesi ve pandemi döneminde yaşam kalitesi ile fiziksel aktivite katılım değerleri arasındaki farkın belirlenmesi için eşleştirilmiş t testi uygulanmıştır. Grup içi değişkenlere göre farkın belirlenmesi için ANOVA testi uygulanırken, değişkenlerin yüzde ve frekans değerleri ayrıca gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
From world history to the present day, most epidemic diseases affecting comprehensive geographies are experienced. Some of this epidemic has caused a pandemic and has serious changes and effects on society. The most important of these effects are the measures taken to maintain social distance and the possibility of this situation to cause decreases in the level of physical activity and the resulting health problems. Health workers are the most affected group by the conditions caused by the pandemic. However, the impact of the pandemic process on the general health status and physical activity levels of health workers before and during the pandemic is not fully known. The aim of this study is to examine the changes in the physical activity levels of health workers before and during the pandemic. The population of this study consists of 300 participants consisting of doctors, nurses and auxiliary health personnel and all health personnel working at Afyonkarahisar University of Health Sciences. A total of 300 health workers, 172 women and 128 men, participated in the survey. In the study, the World Health Organization Quality of Life Scale (Short Form) and the International Physical Activity Survey were used to determine the physical activity levels of health workers before and during the pandemic. In the analysis of the data, SPSS 22.0 (Statistical package for the Social Sciences) program was used in computer environment. Paired t test was applied to determine the difference between the quality of life and physical activity participation values of the participants before and during the pandemic. While the ANOVA test was applied to determine the difference according to the intra-group variables, the percentage and frequency values of the variables were shown separately. At the end of the study, while no significant difference was found in moderate-intensity activity before and during the pandemic period (328.22±1018.7 vs 304.00±732.31 p>0.599), a significant decrease in walking score (1814.40±2467.71 vs 1277.43±1567.32, p0.082) before and during the pandemic period.