Dijital ve geleneksel ölçülerden elde edilen modeller üzerinde hazırlanan farklı kronların kenar ve iç uyumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of internal and marginal adaptation of the different crowns fabricated on models obtained from digital and conventional impressions
- Tez No: 749001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK KÜLÜNK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Dijital ve geleneksel yöntemlerle elde edilen farklı modeller üzerine hazırlanan kron restorasyonların kenar ve iç uyumlarını değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Sağ maksiller 1. molar diş preparasyonu yapılan bir fantom modelden iki farklı teknikle ölçüleri alındı. Taranabilir ilave silikon ölçü maddesi (Hydrorise Implant heavy/light) ile alınan ölçülerden dijital STL (Grup 1), alçı (Grup 2), ve 3B yazıcı ile yazdırılan rezin modeller (Grup 3) elde edildi. Bir ağız içi tarayıcısı (Medit i500) yardımı ile alınan ölçülerden dijital STL (Grup 4) ve bir 3B yazıcı ile yazdırılan rezin modeller (Grup 5) elde edildi. Modeller üzerine bilgisayar destekli tasarım/ bilgisayar destekli üretim (CAD/CAM) tekniği ile fiber destekli kompozit (FRC/Trinia), zirkonyun oksit (Zr/GC Initial) ve lityumdisilikat (LD/e.max CAD) tam kronlar (N=150) hazırlandı. Kronların kenar ve iç uyumları silikon replika tekniği ve x40 büyütmede stereomikroskop ile değerlendirildi. Veriler çoklu karşılaştırma testi (MANOVA), 2-yönlü ANOVA ve Post-hoc Tukey testi ile istatistiksel olarak karşılaştırıldı (α=0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate marginal and internal adaptation of different restorations prepared on models obtained by digital and conventional methods. Material and Method: Right maxillary 1st molar tooth was prepared on a phantom model, and impressions were taken using two different techniques. Digital STL (Group 1), stone cast (Group 2), and 3D printed resin models (Group 3) were obtained from the conventional impressions taken with scannable additional silicone impression material (Hydrorise Implant heavy / light). Digital STL (Group 4) and 3D printed resin (Group 5) models were obtained from the impressions taken with an intraoral scanner (Medit i500). Fiber-reinforced composite (FRC / Trinia), zirconium oxide (Zr/GC Initial) and lithium disilicate (LD/e.max CAD) full crowns (N = 150) were prepared on the models by using computer-aided design/computer-aided manufacturing (CAD / CAM) technique. The marginal and internal adaptation of the crowns were evaluated with the silicone replica technique and light microscope at x40 magnification. The data were statistically analyzed using the multiple comparison test (MANOVA), 2-way ANOVA and Post-hoc Tukey test (α = 0.05).