Menopozal kadınlarda terapötik dokunma ve müzik dinletisinin uyku kalitesi, menopozal semptomlar ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of therapeutic touch and music listening on sleep quality, menopausal symptoms and quality of life in menopausal women
  1. Tez No: 749012
  2. Yazar: FATMA KESKİN TÖRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YURDAGÜL YAĞMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Menopozal kadınlarda terapötik dokunma ve müzik dinletisinin uyku kalitesi, menopozal semptomlar ve yaşam kalitesine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma ön test son test kontrol gruplu deneysel modelde gerçekleştirilmiştir. Çalışma terapötik dokunma (TD), müzik dinletisi ve kontrol gruplarındaki toplam 108 menopozal kadın ile tamamlanmıştır. Veriler, Katılımcı Tanıtım Formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ) ve Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (MÖYKÖ) kullanılarak toplanmıştır. Terapötik dokunma grubuna dört hafta boyunca hafta bir kez TD uygulanmış, müzik dinletisi grubuna ise dört hafta boyunca her gün uyuma saati öncesi 30 dakika müzik dinlemeleri istenmiştir. Son test verileri girişimler tamamlandıktan bir ay sonra toplanmıştır. Verilerin analizinde Ki-Kare, Fisher Exact Test, tek Yönlü ANOVA, ilişkili örneklemler için t-testi, Cohen d ve Eta Kare kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: It was conducted to examine the effects of therapeutic touch and music listening on sleep quality, menopausal symptoms and quality of life in menopausal women. Material and Method: The research was carried out in an experimental model with a pre-test and post-test control group. The study was completed with a total 108 menopausal women in the therapeutic touch (TT), music listening and control groups. Data were collected using the Participant Identification Form, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Menopausal Symptoms Rating Scale (MRS), and Menopause-Specific Quality of Life Scale (MENQOL). Therapeutic touch was applied to the TT group once a week for four weeks, and the music listening group was asked to listen to music for 30 minutes before bedtime every day for four weeks. Post-test data were collected one month after the interventions were completed. Chi-Square, Fisher's Exact Test, one-way ANOVA, Paired-Sample T test, Cohen's d and Eta Square were used to analyze the data.