Anne sütü alım süresi ve kesilme zamanını etkileyen faktörler
Factors affecting the duration of breastfeeding and the time of weaning
  1. Tez No: 749013
  2. Yazar: GÖZDE YILDIRIM ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN NALBANTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Anne sütü ve emzirme; sağlıklı büyüme ve gelişme, dengeli ve yeterli beslenme, psikososyal gelişim ve ekonomik boyut açısından oldukça önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tüm bebeklerin ilk 6 ay SAS ile beslenmesini, 6. aydan itibaren ise anne sütüne ek olarak besin değeri yüksek ek gıdalara başlanmasını ve en az 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmenin devam edilmesini önermektedir. Araştırmamız 5 yaş ve altı çocukların anneleri veya bakım verenleriyle anket uygulanan kesitsel tipte bir çalışmadır. Bu çalışma Ekim 2021 – Aralık 2021 tarihleri arasında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Poliklinikleri'ne başvuran 5 yaş ve altı 400 çocuk üzerinde yapıldı. Yaptığımız çalışmaya göre; sezaryen ile doğum, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı, ilk 6 ay SAS ile beslenme ve toplam anne sütü alma sürelerini olumsuz etkilemektedir. Annenin doğum öncesi emzirme eğitimi almış olması çocuklarını daha uzun süre emzirmelerini sağlamaktadır. Annenin çalışıyor olması, eğitim durumu ve anne sütü hakkındaki bilgi seviyesinin yüksek olmasının, çocuklarını ilk 6 ay SAS ile besleme ve toplam emzirme sürelerini arttırdığı saptanmıştır. Diğer çocuğunu emziren annelerin sonraki çocuklarını daha uzun süre SAS ile besledikleri; annenin kronik bir hastalığa sahip olmasının ise SAS ile beslenme süresine etki etmezken toplam anne sütü alma süresini kısalttığı saptanmıştır. Annenin sigara kullanıyor olması ve doğum sonrası duygu durum bozukluğu yaşaması ise emzirme süresi ile ilişkisiz bulunmuştur. Babanın eğitim durumu ve hane halkının toplam gelirinin yüksek olması da çocukların ilk 6 ay SAS alma ve toplam anne sütü alma süresine olumlu etki etmektedir. Sonuç olarak; çocukların anne sütü ile beslenmesi arttırmak için annelere gerekli eğitim ve desteğin verilmesi ile birlikte toplumun bu konudaki bilinç düzeyini arttıracak çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Breast milk and breastfeeding are very important in terms of a healthy growth and development, a balanced and adequate diet, psychosocial development and finances. World Health Organization (WHO) recommends exclusive breastfeeding in the first 6 months of life, introduction of complementary feeding with food with high nutritional value after the sixth month of life and continuation of breastfeeding at least until the end of the second year of life. Our study is a cross-sectional study in which a questionnaire applied to mothers or other caregivers of children 5-year-old or under. This study conducted on children 5-year-old or under who visited the outpatient clinics of Children Health and Diseases Department in Tekirdag Namik Kemal University Hospital between October 2021 and December 2021. According to the study, cesarean section, premature delivery and low birth weight have negative effects on exclusive breastfeeding in the first 6 months of life and total breastfeeding duration. Prenatal education of mothers on breastfeeding provides longer breastfeeding durations. Being a working mother, having a high education level and having a high level of information about breastfeeding are all confirmed to be increase total breastfeeding duration and exclusive breastfeeding duration in the first 6 months of life. It is detected that mothers who has a previously breastfed child breastfeed their children for longer durations, and having a chronic disease does not affect the exclusive breastfeeding duration of mother, but it reduces the total breastfeeding duration. Smoking and having a postnatal mood disorder of mother are not associated with breastfeeding time. Educational status of father and having a high household income are both positively affect the durations of exclusive breastfeeding and total breastfeeding. In conclusion, mothers should receive adequate education and support in order to enhance breastfeeding, together with conducting the programs aiming to increase the awareness level of society on this subject.