Spontan ve yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalan kadınlarda psikososyal sağlık ve anneliğe uyum
Psychosocial health and adaptation to maternity in pregnant women with spontaneous and assisted reproductive techniques
- Tez No: 749017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER ER GÜNERİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu araştırma; spontan ve yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalan kadınlarda psikososyal sağlık ile gebeliğe ve anneliğe uyum düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte planlanan araştırmanın evrenini, Kasım 2021 - Şubat 2022 tarihleri arasında Bayraklı ilçesinde Batı Anadolu Hastanesi Central Hospital'a başvuran spontan gebe kalan kadınlar ile yardımcı üreme tekniği sonrası gebe kalan kadınlar oluşturmuştur. Çalışmaya kuruma gelen ikinci trimestrdaki spontan yolla gebe kalan 111, yardımcı üreme tekniği ile gebe kalan 68 kadın olmak üzere toplamda 179 gebe katılmıştır. Veriler ''Gebe Tanıtım Formu'',“Gebelikte Psikososyal Değerlendirme Ölçeği”ve“Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği (PKDÖ)”nin“Gebeliğin Kabulü”ve“Annelik Rolünün Kabulü”alt ölçekleri kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde Social Package for Statistical Science 20.0 (SPSS 20.0) programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılama uygunluğu Kolmogrov Smirnov analizi ile test edilmiş verilerin normal dağılıma uymadığı belirlenmiş ve test yöntemlerinde nonparametrik testler kullanılmıştır. Verilerin tanımlayıcı istatistikleri için ortanca, minimum ve maksimum değerler ve yüzdelik sayılar kullanılmıştır. Karşılaştırmalara yönelik Ki-kare testi, Fisher ki-kare testi ve Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Sayısal verilerin karşılaştırılmasında Spearman korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Anlamlılık düzeyi α=0.05 düzeyinde kabul edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan spontan gebeliği olan kadınların yaş ortanca değeri 27.00 (18-45) yıl, tedaviyle gebeliği olan kadınların yaş ortanca değeri 30.50 (20-47) yıldır. Spontan ve tedaviyle gebe kalan kadınların yaş, eğitim, meslek, eş eğitim durumu, eş meslek durumu, aile tipi, destek alınan kişiler, alınan desteğin yeterlilik düzeyi dışında sosyo demografik özellikler açısından anlamlı ilişki olmadığı belirlenmiştir. Spontan yolla gebe kalan kadınların %67.6'sının, tedaviyle gebe kalan kadınların ise %83,8'inin eşinden destek aldığı belirlenmiştir. Spontan gebe kalan kadınlarda psikososyal sağlığın daha yüksek olduğu belirlenmiş ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out as a descriptive and relation-seeker in order to determine the relationship between psychosocial health and adaptation to pregnancy and maternity levels in women who became pregnant with spontaneous and assisted reproductive techniques. Method: The population of the study, which was planned as a descriptive and relationship-seeking study, consisted of women who applied to the Central Hospital of Batı Anadolu Hospital in Bayraklı district between November 2021 and February 2022 and became pregnant spontaneously, and women who became pregnant after assisted reproductive technique. A total of 179 pregnant women, 111 of whom became pregnant spontaneously in the second trimester and 68 women who became pregnant by assisted reproductive technique, participated in the study. The data were collected by using the“Pregnant Identification Form”,“Psychosocial Assessment Scale in Pregnancy”and“Prenatal Self-Assessment Scale (PCSS)”subscales of Acceptance of Pregnancy and Acceptance of Motherhood Role". Social Package for Statistical Science 20.0 (SPSS 20.0) program was used to evaluate the research data. The suitability of the data for normal distribution was determined by the Kolmogrov Smirnov analysis, and it was determined that the data did not comply with the normal distribution, and nonparametric tests were used in the test methods. Median, minimum and maximum values and percentiles were used for the descriptive statistics of the data. Chi-square test, Fisher chi-square test and Mann Whitney-U test were used for comparisons. Spearman correlation analysis was used to compare numerical data. The significance level was accepted as α=0.05. Results: The median age of women with spontaneous pregnancy who participated in the study was 27.00 (18-45) years, and the median age of women who had pregnancy with treatment was 30.50 (20-47) years. It was determined that there was no significant relationship in terms of age, education, occupation, spousal education status, spouse occupational status, family type, people who received support, and socio-demographic characteristics other than the adequacy level of the support received of women who became pregnant spontaneously and with treatment. It was determined that 67.6% of the women who became pregnant spontaneously and 83.8% of the women who became pregnant with treatment received support from their husbands. It was determined that psychosocial health was higher in women who conceived spontaneously and a VI statistically significant difference was found between the groups (p0.05).