Sıçanlarda isotretinoin ile oluşturulan karaciğer hasarında kurkuminden zengin zerdeçal ekstresi etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of cucucumin-rich turmeric extract on isotrethinoin-induced liver damage in rats
  1. Tez No: 749018
  2. Yazar: NUBAR NURIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN BAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Botany, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Ecz) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Akne hastalarında izotretinoin (İZO) kullanımı karaciğer ve diğer yan etkilerinden dolayı tedavide son basamaktır. Bu çalışmanın amacı izotretinoin ile oluşturulan karaciğer hasarına karşı kurkuminden zengin zerdeçal ekstresinin (KZZ) koruyucu etkisini karaciğer hasarını gösteren rutin biyokimyasal parametreler ve oksidatif stress parametreleri üzerinden değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: 200-220 gr ağırlığındaki ratlara, İZO kontrol grubu ve tedavi gruplarına ayçiçek yağında çözülmüş 7,5 mg/kg İZO ve 50, 100, 200 mg/kg kurkuminden zengin zerdeçal ekstresi 30 gün boyunca gavaj yoluyla uygulandı. Belirlenen sürenin sonunda ratlara anestezi uygulandıktan sonra kan ve karaciğer dokuları alındı. Ötenazi yapılarak deney sonlandırıldı. Serumda karaciğer fonksiyon testlerinden ALT ve AST seviyeleri, karaciğer dokusunda ise SOD, GSH ve MDA seviyeleri belirlendi. Bulgular: Çalışma sonunda izotretinoin uygulanan grup sağlıklı kontrol grubuna göre karaciğer fonksiyon testlerinden ALT, AST seviyelerinde ve karaciğer MDA seviyesinde artış, SOD ve GSH seviyelerinde ise azalma tespit edilmiştir. KZZ 50, 100 ve 200 mg/kg gruplarında ise İZO grubuna göre doz artışına paralel olarak her üç doz özellikle 200 mg/kg olan grupta istatitistiksel olarak anlamlı bir şekilde ALT, AST ve SOD, GSH ve MDA seviyelerinde koruyucu etki göstermiştir. Kontrol grubu olarak belirlenen sadece KZZ ve ayçiçek yağı verilen gruplarda ise herhangi bir fark görülmemiştir. Sonuç: İzotretinoin tedavisi ile oluşan karaciğere karşı oluşan yan etkilerin giderilmesinde kurkuminden zengin zerdaçal ekstresinin koruyucu etkisi onu bitkisel ilaç olarak düşündürebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The use of isotretinoin (ISO) in acne patients is the last step in treatment due to liver and other side effects. The aim of this study was to evaluate the protective effect of curcumin-rich turmeric extract (KZZ) against liver damage created with isotretinoin on routine biochemical parameters indicating liver damage and oxidative stress parameters. Material and Method: Turmeric extract rich in 7.5 mg/kg of ISO and 50, 100, 200 mg/kg of curcumin dissolved in sunflower oil was applied to rats weighing 200-220 g, the ISO control group and the treatment groups by gavage for 30 days. After anesthesia was applied to the rats at the end of the specified period, blood and liver tissues were taken. The experiment was terminated by euthanasia. ALT and AST levels were determined from liver function tests in serum, and SOD, GSH and MDA levels were determined in liver tissue. Results: At the end of the study, an increase in ALT, AST levels and liver MDA levels, and a decrease in SOD and GSH levels were detected from liver function tests compared to the healthy control group of the isotreteonin group. In the KZZ 50, 100 and 200 mg/kg groups, in parallel with the dose increase compared to the ISO group, all three doses showed a statistically significant protective effect at ALT, AST and SOD, GSH and MDA levels, especially in the 200 mg/kg group. Conclusion: The protective effect of curcumin-rich turmeric extract in the elimination of side effects against the liver caused by isotretinonin treatment may suggest it as a herbal medicine.