Üst ekstremite cerrahisinde infraklavikuler brakiyal pleksus bloğunda bupivakain ile bupivakain+deksmedetomidinin anestezik etkilerinin retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of the anesthetic effects of bupivacaine and bupivacaine+dexmedetomide on infraclavicular brachial plexus block in upper extremity surgery
- Tez No: 749027
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF BAŞAĞAN MOĞOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Retrospektif olarak planlanan çalışmamızda, el ve önkol cerrahisi hastalarında anestezi amacıyla uygulanan infraklavikuler brakiyal pleksus bloğunda bupivakaine adjuvan olarak eklenen deksmedetomidinin anestezik etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Etik kurul onayı sonrası, elektif el ve önkol cerrahisi uygulanan, Amerikan anestezistler derneği (ASA) sınıflaması I-II olan (Ek-1), 18-70 yaş arası, anestezisi ultrason eşliğinde infraklavikuler brakiyal pleksus bloğu ile yapılan 84 hasta çalışmaya dahil edildi. Grup B (n=42): 20 ml bupivakain %0,5+20 ml SF, Grup (B+D) (n:42): 20ml bupivakain %0,5+1mcg/kg deksmedetomidin eklenerek blok uygulanan hastalardan seçildi. Hastaların demografik bilgileri (isim-soyisim, protokol numarası, kilo, boy, yaş, vücut kitle indeksi, komorbidite, ASA skoru) preoperatif anestezi değerlendirme formundan alınarak kaydedildi. Hasta izlem formunda kayıtlı olan bilgilerden 0. dk, 10. dk, 20. dk, 30. dk, 1. saat, 2. saat, 4. saat, 8. saat, 12. saatte kaydedilmiş olan kalp tepe atımı, ortalama arteryel basınç, oksijen saturasyon yüzdesi, Vizüel Analog Skala (VAS) skorları, pinprick testi skoru ve bromage skoru çalışma verileri olarak kayıt altına alındı. Hastalara uygulanmış ek analjezik ilaçlar ve kaydedilen yan etkileri, operasyon süresi, gelişen komplikasyonlar, hasta ve cerrah memnuniyeti sorgulamasındaki veriler kaydedildi.
Özet (Çeviri)
We aimed to compare the anesthetic effects of dexmedetomidine added to bupivacaine as an adjuvant in infraclavicular brachial plexus block applied for anesthesia in patients with hand and forearm surgery, in this retrospective study. After ethics committee approval, 84 patients, aged between 18-70 years, who underwent elective hand and forearm surgery, had American Society of Anesthesiologists (ASA) classification I-II (Annex 1), and were anesthetized with ultrasound-guided infraclavicular brachial plexus block were included in the study. Group B (n=42): 20 ml bupivacaine 0.5%+20 ml SF, Group (B+D) (n:42): 20ml bupivacaine 0.5% + 1mcg/kg dexmedetomidine was selected from the patients who underwent block. Demographic information (name-surname, protocol number, weight, height, age, body mass index, comorbidity, ASA score) of the patients were taken from the preoperative anesthesia evaluation form and recorded. From the information recorded in the patient follow-up form, peak heart rate, mean arterial pressure recorded at 0. min, 10. min, 20. min, 30. min, 1st hour, 2nd hour, 4th hour, 8th hour, 12th hour, oxygen saturation percentage, Visual Analogue Scale (VAS) scores, pinprick test score and bromage score were recorded as study data. Additional analgesic drugs administered to the patients and recorded side effects, operation time, complications, patient and surgeon satisfaction were recorded.