Çocuk yoğun bakım ünitesinde tıbbi cihazla ilişkili basınç ülserlerinin önlenmesi yaklaşımının basınç ülseri gelişimine etkisi
The effect of prevention approach of medical device-related pressure ulcers on the development of pressure ulcers in the child intensive care unit
- Tez No: 749042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN ÖZALP GERÇEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma“Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde Tıbbi Cihazla İlişkili Gelişen Basınç Ülserlerinin Önlenmesi Yaklaşımının”basınç ülseri gelişimine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Bu araştırma, Mayıs 2021- Ocak 2022 tarihlerinde Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde prospektif, yarı deneysel olarak yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında hastalara ilşkin sosyo-demografik veri toplama formu, tıbbi cihazlara bağlı basınç ülseri hasta izlem formu, Braden ve Braden Q Risk Değerlendirme Ölçeği ve Glomorgan Risk Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Literatür taraması ve ünitenin yazılı olmayan bakım talimatları aracılığıyla kontrol grubu verilerinin toplanması esnasında“Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde Tıbbi Cihazla İlişkili Basınç Ülserlerinin Önlenmesi Talimatı”oluşturulmuştur. Bakım talimatına yönelik uzman görüşü alınarak, ünitede çalışan hemşirelere bu yaklaşıma yönelik eğitim düzenlenmiş, aynı zamanda kontrol grubunun verileri, tıbbi cihazla ilişkili basınç ülseri gelişme oranı ve gelişen hastaların özellikleri paylaşılmıştır. Eğitim öncesi 4 ay ve eğitim sonrası 4 ay süresince araştırma verileri toplanmıştır. Hastaların %44,2'si (n=53) 'Tıbbi Cihazla İlişkili Basınç Ülserlerinin Önlenmesi Yaklaşımı' eğitimi öncesi üniteye kabul edilmiş, %55,8'i (n=67) ise eğitim sonrası üniteye kabul edilmiştir. Eğitim öncesi çocuk yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların %11,7'sinde (n=14) basınç ülseri görülürken, %88,3'ünde (n=106) ise basınç ülseri gelişmediği görülmüştür. Çocuk yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların %26,7'sinde (n=32) tıbbi cihazla ilişkili basınç ülseri gelişirken, %73,3'ünde (n=88) tıbbi cihazla ilişkili basınç ülseri görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the effect of“Prevention of Pressure Ulcers Associated with Medical Devices in the Pediatric Intensive Care Unit”on the development of pressure ulcers. This research was conducted prospectively, semi-experimentally, in Dokuz Eylul University Hospital Pediatric Intensive Care Unit between May 2021 and January 2022. Socio-demographic data collection form for patients, pressure ulcer patient follow-up form due to medical devices, Braden and Braden Q Risk Assessment Scale and Glomorgan Risk Assessment Scale were used to collect data. During the collection of control group data through the literature review and the unwritten care instructions of the unit, the“Instruction for the Prevention of Pressure Ulcers Associated with Medical Devices in the Pediatric Intensive Care Unit”was created. The nurses working in the unit were trained on this approach by taking expert opinion on the care instructions, while the data of the control group, the rate of development of pressure ulcers associated with the medical device and the characteristics of the developing patients were shared. Research data were collected for 4 months before the training and 4 months after the training. 44.2% (n=53) of the patients were admitted to the unit before the 'Medical Device-Associated Pressure Ulcer Prevention Approach' training, and 55.8% (n=67) were admitted to the unit after the training. Pressure ulcers were observed in 11.7% (n=14) of the patients hospitalized in the pediatric intensive care unit before education, while pressure ulcers did not develop in 88.3% (n=106). While 26.7% (n=32) of the patients hospitalized in the pediatric intensive care unit developed a medical device-related pressure ulcer, 73.3% (n=88) did not have a medical device-related pressure ulcer.