Palyatif bakımda hemşire, hasta ve hasta yakını açısından spiritüel değerlendirmenin incelenmesi
Summary examination of spiritual evaluation in palliative care from nurses, patients and patient's relatives
  1. Tez No: 749046
  2. Yazar: MERVE MACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE DEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırma palyatif bakım sevisinde hemşire, hasta ve hasta yakını açısından spiritüel değerlendirmenin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı araştırma tipinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma Nisan 2021- Kasım 2021 tarihleri arasında Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi Korucuk Kampüsü Palyatif Bakım Servisinde yürütülmüştür. Araştırma evrenini Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi Korucuk Kampüsü Palyatif Bakım Servisindeki araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve power analiz sonucunda 60 hemşire, 60 hasta ve 60 hasta yakını gönüllülük ilkesi doğrultusunda araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada veriler ''Birey Demografik Bilgi Formu'', ''Spiritüel İyi Oluş Ölçeği'', ''Maneviyat Ölçeği'' ve ''Manevi Destek Algısı Ölçeği'' ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in a descriptive research type in order to examine the spiritual evaluation in terms of nurses, patients and patient relatives in palliative care. The research was carried out in Sakarya Training and Research Hospital Korucuk Campus Palliative Care Service between April 2021 and November 2021. The population of the study was 60 nurses, 60 patients and 60 patient relatives, who met the inclusion criteria of the Sakarya Training and Research Hospital Korucuk Campus Palliative Care Service, and as a result of the power analysis, were included in the study in accordance with the principle of voluntariness. The data in the study were obtained with the“Individual Descriptive Information Form”,“Spiritual Well-Being Scale”,“Spiritual Scale”and“Spiritual Support Perception Scale”.