Lomber disk herni ameliyatı sonrası uygulanan ekspresif dokunma ve müziğin ağrı, yaşam bulguları ve near-infrared spektroskopi (NIRS) değerleri üzerine etkisi
The effect of expressive touch and music applied after lumbar disc hernia surgery on pain, vital signs, and near-i̇nfrared spectroscopy (NIRS) values
  1. Tez No: 749050
  2. Yazar: NESLİHAN SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Araştırma, lomber disk herni (LDH) ameliyatı sonrası uygulanan ekspresif dokunma ve müziğin ağrı, yaşam bulguları ve near-infrared spektroskopi (NIRS) değerleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma eş zamanlı karma yöntem olarak tasarlandı. Eylül 2019 - Temmuz 2022 tarihleri arasında yapılan araştırmanın evrenini İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde LDH ameliyatı olan hastalar oluşturdu. Yapılan güç analizi ile araştırmaya alınan 132 (44:ekspresif dokunma, 44:müzik, 44:kontrol) hastanın 32'si nitel çalışma örneklemine alındı. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, Sayısal Ağrı Ölçeği, Fizyolojik Parametreleri Takip Formu ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanıldı. Ameliyat sonrasında hastalara ekspresif dokunma ve müzik girişimleri 3 kez tekrarlandı, girişimlerden önce ve sonra ağrı, yaşam bulguları ve NIRS değerleri kaydedildi. Kontrol grubundaki hastalara deney grubuyla paralel zamanlarda ön ve son test uygulandı. Verilerin analizinde ortalama, standart sapma, sayı, yüzde, ortanca testlerinin yanı sıra Shapiro-Wilk, Ki-kare, Kruskal Wallis-H, Friedman, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Dunn testleri kullanıldı. Nitel verilerin analizinde tematik analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was carried out to determine the effects of expressive touch and music applied after lumbar disc herniation (LDH) surgery on pain, vital signs, and near-infrared spectroscopy (NIRS). Material and Method: The research was designed as a simultaneous mixed method. The population of the study, which was conducted between September 2019 and July 2022, consisted of patients who had LDH surgery at İnönü University, Turgut Ozal Medical Center. Thirty-two of 132 (44: expressive touch, 44: music, 44: control) patients included in the study with the power analysis were included in the qualitative study sample. Patient Information Form, numerical pain scale, Physiological Parameters Follow-up Form, and Semi-Structured Interview Form were used to collect data. Expressive touch and music interventions were repeated 3 times postoperatively, and pain, vital signs, and NIRS values were recorded before and after the interventions. Pre-test and post-test were applied to the patients in the control group at the same time as the experimental group. Shapiro-Wilk, Chi-square, Kruskal Wallis-H, Friedman, One-Way Analysis of Variance, and Dunn tests were used in the analysis of the data, as well as the mean, standard deviation, number, percentage, median tests. Thematic analysis was performed in the analysis of qualitative data.