Müziğin insanın mental durumuna etkilerinin irdelenmesi sağlık hizmetlerinde müzikle tedavinin yeri
Research on the effects of music on people's mental status and the position of music therapy in health services
- Tez No: 749057
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR SUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Sağlık Eğitimi, Physical Medicine and Rehabilitation, Health Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada; elektronik ortamda anket hazırlanarak, seçilmiş meslek gruplarına gönderilmiş ve incelenmiştir. Araştırmalar Müzikle Tedavi'nin ek uygulama yöntemi olarak umut vadettiğini göstermektedir. Klinik alanda yapılan araştırmalardaki olumlu sonuçları doğrulamış ve bağımlılık tedavisi sürecinde de olumlu etkileri gözlemlenmiştir. Araştırmanın evreninin toplam boyutu ve dağılımı bilinmediğinden, olasılıksız örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme ile örneklem grubu oluşturulmuş çeşitli sağlık kuruluşlarında çalışanlar arasından, planlanan sürede tanımlanan niteliğe sahip, ulaşılabilen bütün kişiler örnekleme dâhil edilmiştir. Çevrimiçi olarak kişilere duyurusu yapılan elektronik anket formunun toplam kaç kişinin eline ulaştığı tam olarak belirlenememiştir. Ancak hedeflenen kişi sayısı yaklaşık olarak 150'dir. Belirlenen süre sonunda toplam 124 kişinin (%82,6) anket formunu doldurması sağlanabilmiştir. Bu katılım oranı kabul edilir düzeydedir. Çalışmanın istatiksel analizleri SPSS versiyonunun 25,0 paket programı kullanılmak suretiyle değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler değerlendirilirken tanımlamaya dönük istatistiksel metotların (Ortalama, Standart sapma, frekans) yanında parametrik verilerle ilgili olarak“Ki kare analizi”tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; an electronic questionnaire was prepared, sent to selected occupational groups and examined. Research shows that as an additional method of application, Music Therapy is promising. Positive results in clinical research have been confirmed and positive effects have been observed in the process of addiction treatment. Since the total size and distribution of the universe is not known, the sample group was formed by convenience sampling, one of the non-probability sampling methods. In addition, all persons working in various health institutions who could be reached within the planned period, were included in the sample. It has not been determined exactly how many people in total received the electronic questionnaire, which was announced to people online. However, the targeted number is approximately 150. At the end of the determined period, a total of 124 people (82.6%) were able to fill out the questionnaire. This participation rate is at an acceptable level. Statistical analyses of the study were evaluated using the SPSS version 25.0 packaged software. While evaluating the study data, Chi-square analysis was used for parametric data as well as descriptive statistical methods (Averaging, Standard Deviation, Frequency).