TMS 24 ilişkili taraf açıklamaları standardıkapsamında BIST 100 şirketlerinin incelenmesi
Investigation of BIST 100 companies within the scope of TAS 24 related party disclosures standard
- Tez No: 749099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÜÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
İş ve ticaret hayatının normal bir parçası olan ilişkili taraf işlemleri işletmelerin finansal tabloları üzerindeki etkisini, finansal durumlarını, finansal performansını gerçeğe uygun sunumunu sağlamak amacıyla TMS 24 İlişkili Taraf Açıklamaları standardı oluşturulmuştur. Bu doğrultuda da standart karar alıcıların yerinde, doğru karar almalarına yardımcı olmaktadır. Bu çalışmada BİST 100 şirketlerinin TMS 24 standardına ne kadar uyumluluk gösterdikleri incelenmiştir. Standartta açıklanması gereken 25 maddeye yer verilmiştir. Çalışma sonucunda şirketlerin büyük bir kısmının ilişkili taraflar ve ilişkili taraf işlemlerine ilişkin açıklanması gereken dipnotlara yer vermedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
TAS 24 Related Party Disclosures standard has been established in order to provide a fair presentation of the effect of related party transactions, which are a normal part of business and commercial life, on the financial statements of the enterprises, their financial position and financial performance. In this direction, the standard helps decision makers to make the right decisions. In this study, the level of compliance of BIST 100 companies with the TAS 24 standard has been examined. According to the standard, there are 25 items that need to be disclosed. At the end of the study, it was observed that most of the companies did not disclose the necessary footnotes regarding related parties and related party transactions.