Using system dynamics to support strategic decision-making: The case of digitalization in modular construction company
Stratejik karar vermeyi desteklemek için sistem dinamiklerinin kullanılması: Modüler inşaat firmalarında dijitalleşme örnek çalışması
  1. Tez No: 749132
  2. Yazar: HAZAL DENİZ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Dijital teknolojiler, Endüstri 4.0'ın başlamasıyla birlikte daha verimli üretim, iş modelleri ve değer zincirleri için endüstrilerin dönüştürücü değişiminin bir parçası haline geldi. İnşaat endüstrisi de küreselleşme ve projelerin artan karmaşıklığı nedeniyle bu eğilimi takip etmek zorunda kaldı ve inovasyon için dijital teknolojilerin kullanımı giderek daha yaygın hale geldi. Ancak inşaat sektörünün yeni teknolojiyi bünyesine katmasının ve iş modellerini dijital ortamlara uyarlamasının uzun zaman aldığı bilinen bir gerçek. Bu bağlamda, bu araştırma, inşaat şirketlerinin dijitalleşmesinin ve farklı teknoloji entegrasyonlarının etkilerinin hem süreçler hem de insanlar için stratejik hedefleri entegre eden, dijital ekosistem oluşturma hedefinde, bütünsel bir yaklaşımla analiz edilmesi gerektiğini önermiştir. Dolayısıyla bu araştırma, dijital teknolojilerin proje hedefleri ve mevcut yönetim dinamikleri üzerindeki etkilerini araştırmak için sistem dinamik modelleme, iş süreci mühendisliği ve simülasyonu kullanmayı öne sürmektedir. Sistem dinamikleri modeli deneyimli bir Türk modüler inşaat firmasının katkılarıyla oluşturulmuştur. Şirketin dijitalleşme konusundaki stratejik konumuna göre BIM ve farklı gelişmişlik seviyeleri, Kurumsal Kaynak Planlama sistemleri ve RFID teknolojisi farklı stratejiler için değerlendirilmiştir. Şirketle yapılan simülasyon testleri, modelin, kararlar arasındaki nedensellikleri, geri bildirimleri ve teknoloji entegrasyonu için sonuçları göstererek stratejik karar vermeyi geliştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Digital technologies have become a part of the transformative change of industries for more efficient production, business models, and value chains with the onset of Industry 4.0. The AEC business had to follow this trend due to globalization and the increasing complexity of projects, and the use of digital technologies for innovation has become increasingly common. However, it is common knowledge that the construction industry takes a long time to incorporate new technology and adapt business models to digital environments. In this regard, this research proposed that the digitalization of the construction companies and the effects of different technology integration should be analysed as a holistic approach by approaching it as an objective to create a digital ecosystem, integrating the strategic goals for both the processes and people. Hence this research proposed to utilize business process engineering and simulation with system dynamics modelling to investigate the impacts of digital technologies on project objectives and its existing management dynamics. The system dynamics model is created with the contribution of an experienced Turkish modular construction company. According to the strategic position of the company in terms of digitalization, different strategies are considered for maturity levels of BIM, Enterprise Resource Planning systems and RFID technologies. The simulation tests conducted with the company indicated that the model enhances strategic decision-making by depicting the causalities, and feedback between the decisions and their consequences for technology integration.