Staphylococcus aureus'un teşhisi ve bazı antibiyotiklere (linkomisin ve klindamisin) ve doğal ürünlere (zelanikum ve nane) duyarlılığı
Diagnosis of Staphylococcus aureus and sensitivity to some antibiotics (lincomycin and clindamycin) and natural products (zelanicum and mentha piperita)
  1. Tez No: 749131
  2. Yazar: RANA NASER HAMMOOD AL-NASERI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Başta Staphylococcus aureus olmak üzere zararlı bakterilerin neden olduğu idrar yolu enfeksiyonları yaygın bir hastalık haline gelmiştir. Bu nedenle, birçok antibiyotiğe karşı direncin ortaya çıkması, ayrıca bitki ekstraktlarının etkinliklerinin karşılaştırılması ve hangisinin Staphylococcus aureus bakterilerine karşı en güçlü etkinliği verdiğini tespit etmek amacıyla bu hastalığın bitki ekstraktları ile tedavi edilmesi, yayılımının azaltılması ve antibiyotik kullanımının düşürülmesi gerekmektedir. Özellikle kadınlar arasında artan yaygınlığı nedeniyle bu konu seçilmiş olup, çalışma Tikrit Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde yapılmıştır. Çalışmanın öncelikli ve temel amacı, beş tip antibiyotiği Staphylococcus aureus üzerinde test etmek ve bakterinin bu antibiyotiklerin her birine nasıl duyarlılık göstereceğini tespit etmektir. Stafilokok bakterilerinin neden olduğu idrar yolu enfeksiyonu insidansı kadınlarda daha yüksek olup, enfeksiyon oranı kadınlarda %65,5 iken erkeklerde %34,5 olarak tespit edilmiştir. Ayrıca antibiyotik tedavisi görmemiş kişilerden idrar örnekleri alınmıştır. Klindamisin ve linkomisin antibiyotikleri, S. aureus'a karşı (Oxacillin, Cefoxin ve Penisilin) diğer antibiyotiklerden daha yüksek yüzdelerde duyarlılık göstermiştir, buna ek olarak tarçın ve nane gibi bitkisel ekstraktlarda S. aerus bakterilerine karşı yüksek yüzdelerde duyarlılık vermiştir. Ayrıca, hem nane hem de tarçın ekstraktlarının sulu ve alkollü ekstraktları arasında karşılaştırma yapıldığında, sulu ekstraktın S. aerus bakterilerine karşı alkollü ekstrakttan daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Çünkü hem nane hem de tarçın ekstraktı zararlı bakterileri yok etmede birçok etken madde içermektedir ve bu etken maddelerin oranları HPLC cihazında hesaplanmıştır. İnhibisyon serisi bazı antibiyotikler için bitki özlerinin inhibisyon çaplarından daha büyük olduğunu göstermiştir, bu da bitki özlerinin daha güçlü ve daha iyi etkinlik verdiği anlamını taşır. En yüksek inhibisyon sonucu, inhibisyon çapları 24-29 mm arasında değişen sulu tarçın ekstraktından elde edilmiştir. Staphylococcus aureus, tarçın ve nanenin sulu ve alkollü ekstraktlarına karşı oldukça güçlü bir hassasiyet geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Urinary tract infections caused by harmful bacteria, especially Staphylococcus aureus, have become a common disease. Therefore, it is necessary to treat this disease with plant extracts, reduce its spread and reduce the use of antibiotics in order to establish resistance to many antibiotics, as well as to compare the efficacy of plant extracts and to determine which one gives the strongest activity against Staphylococcus aureus bacteria. This topic was chosen because of its increasing prevalence, especially among women, and the study was conducted at the Faculty of Education of Tikrit University. The primary and main purpose of the study is to test five types of antibiotics on Staphylococcus aureus and to determine how the bacteria will show sensitivity to each of these antibiotics. The incidence of urinary tract infections caused by staphylococcal bacteria was higher in women, and the infection rate was 65.5% in women and 34.5% in men. In addition, urine samples were taken from people who had not received antibiotic treatment. Clindamycin and lincomycin antibiotics showed higher percentages of susceptibility to S. aureus (Oxacillin, Cefoxin and Penicillin) than other antibiotics, in addition, herbal extracts such as cinnamon and peppermint gave higher percentages of susceptibility to S. aerus bacteria. In addition, when the aqueous and alcoholic extracts of both peppermint and cinnamon extracts were compared, it was determined that the aqueous extract was more effective against S. aerus bacteria than the alcoholic extract. Because both mint and cinnamon extract contain many active ingredients to destroy harmful bacteria and the ratios of these active ingredients were calculated in the HPLC device. The inhibition series showed that for some antibiotics the plant extracts had larger inhibition diameters, meaning that the plant extracts gave stronger and better efficacy. The highest inhibition results were obtained from aqueous cinnamon extract with inhibition diameters ranging from 24-29 mm. Staphylococcus aureus has developed a very strong sensitivity to aqueous and alcoholic extracts of cinnamon and mint