COVID-19 geçirmiş bireylerde COVID-19 hastalığının uyku kalitesine etkisi
The effect of COVID-19 on sleep quality in individuals with a past of COVID-19
- Tez No: 749137
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN GÖNENÇ ÇEKİÇ, DR. VOLKAN ATASOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Kanuni Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Koronavirüs hastalığı 2019 yılının sonlarında ortaya çıkıp kısa süre sonra pandemik hale gelerek etkisini devam ettirmektedir. Hastalığın insanlarda neden olduğu birçok farklı tutulumlardan biri de uyku bozukluklarıdır. Hastaların uyku kalitesindeki bozukluğun hastalık iyileştikten sonra da devam ettiği yönünde çalışmalar bildirilmiştir. Bu çalışmada COVID-19 hastalığı geçirmiş bireylerde iyileşme sonrası uyku kalitesinin değerlendirilmesi ve hastalığı geçirmemiş olan bireyler ile uyku kalitesi açısından fark olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlandı. MATERYAL VE METOD: Çalışmamız Ocak 2022 ile Nisan 2022 tarihleri arasında yürütülen, kontrol grubu olan, gözlemsel kesitsel tipte bir çalışmadır. Çalışma Trabzon Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi polikliniklerine başvuran 18 yaş ve üzeri kişilerde vaka grubunu oluşturan COVID-19 geçirmiş 487 kişi ve kontrol grubunu oluşturan COVID-19 geçirmemiş 487 kişi olmak üzere toplam 974 katılımcı ile yapıldı. Katılımcılara Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, Uykusuzluk Şiddet İndeksi, Yaygın Anksiyete Bozukluğu-7 ölçeği ve sosyo-demografik verileri içeren anket formu uygulandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: The coronavirus disease emerged at the end of 2019 and soon became a pandemic and continues its effect. One of the attitudes caused by the disease in humans is sleep disorders. Studies have been reported that the sleep quality of patients continues after the disease has healed. In this study, it was aimed to evaluate the sleep quality after recovery in individuals who have had COVID-19 disease and to evaluate whether there is a difference in sleep quality with individuals who have not had the disease. MATERIAL AND METHODS: Our study is an observational cross-sectional study with a control group conducted between January 2022 and April 2022. The study was conducted with a total of 974 participants, including 487 people aged 18 and over who applied to Trabzon Kanuni Training and Research Hospital outpatient clinics, 487 people who had COVID-19 in the case group and 487 people who did not have COVID-19, which constituted the control group. Pittsburgh Sleep Quality Index, Insomnia Severity Index, Generalized Anxiety Disorder-7 scale and a questionnaire including sociodemographic data were applied to the participants.