Yetişkin bireylerde Covid-19 geçirmenin beslenme alışkanlıklarına, sağlıklı beslenmeye yönelime, uyku ve psikolojik durumlarına etkisinin nicel ve nitel yöntemlerle incelenmesi
Examining the effect of Covid-19 on adults nutritional habits, tendency of healthy nutrition, sleep and psychological conditions with quantitative and qualitative methods
  1. Tez No: 876993
  2. Yazar: DİLAN ÜNALDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP AKÇİL OK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Ünaldı, Dilan. Yetişkin Bireylerde Covid-19 Geçirmenin Beslenme Alışkanlıklarına, Sağlıklı Beslenmeye Yönelime, Uyku ve Psikolojik Durumlarına Etkisinin Nicel ve Nitel Yöntemlerle İncelenmesi. Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beslenme ve Diyetetik Doktora Tezi, 2024. Bu araştırma nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanılarak Covid-19 geçirmiş olmanın beslenme alışkanlıklarına, sağlıklı beslenmeye yönelime, uyku ve psikolojik durumlarına etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Covid-19 geçirmiş 18-64 yaş arası 110 gönüllü katılımcıyla yürütülmüştür. Katılımcılara Mart 2022-Eylül 2022 tarihleri arasında yüz yüze görüşme yöntemi ile bireylerin sosyo demografik özelliklerinin, Covid-19 hastalığını geçirmeden önceki ve geçirdikten sonraki besin tüketim sıklıklarının, fiziksel aktivite ve uyku alışkanlıklarının, bireylerin anket uygulanırken alınan antropometrik ölçümlerinin, Hastane Bilgi Yönetim Sisteminden (HBYS) bakılıp kaydedilen Covid-19 tanısı aldıktan sonra alınan biyokimyasal bulgularının, depresyon-anksiyete-stres ölçeğinin, Covid-19 hastalığını geçirdikten sonrasını düşünerek cevaplanması istenen ORTO-15 Ölçeğinin ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi'nin yer aldığı anket formu uygulanmıştır. Araştırmanın nitel kısmı çalışmaya katılan 110 birey arasından nitel bir araştırma yöntemi olan odak grup görüşmesine katılmaya gönüllü bireylerle gerçekleştirilmiştir. Bireylerin beslenme alışkanlıklarının, uyku ve psikolojik durumlarının irdelenmesi ve 2 grup arasında karşılaştırma yapılması amaçlanmıştır. Gruplar arasındaki farklılıkları değerlendirmek amacıyla 19-44 ve 45-64 yaş aralığında 2 farklı odak grup görüşmesi planlanmıştır. Gruplar 4 erkek, 4 kadın toplam 16 kişiden oluşacak şekilde oluşturulmuştur. Sonuç olarak, Covid-19 geçirdikten sonra ara öğün tüketen bireylerin sayısında Covid-19 geçirmeden öncekine göre artış bulunmuştur (p33) saptanmıştır. Erkeklerin PUKİ skoru ortanca değeri 5, kadınların PUKİ skoru ortanca değeri 3'tür. Erkeklerin PUKİ skoru kadınlara göre daha düşüktür ancak cinsiyetler arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Ünaldı, Dilan. Examining The Effect of Covid-19 on Adults Nutritional Habits, Tendency of Healthy Nutrition, Sleep and Psychological Conditions With Quantitative and Qualitative Methods. Başkent University Institute of Health Science, Nutrition and Dietetics. Doctoral Thesis, 2024. This research was conducted using quantitative and qualitative methods together to examine the effect of having Covid-19 on eating habits, tendency to healthy eating, sleep and psychological conditions. The research was conducted with 110 volunteer participants aged 18-64 who had Covid-19. Participants were asked through a face-to-face interview between March 2022 and September 2022 to collect the socio-demographic characteristics of individuals, food frequency questionnaire before and after Covid-19 disease, physical activity and sleep habits, anthropometric measurements of individuals taken while applying the survey, Hospital Information. A survey form was applied, which included biochemical findings taken after the diagnosis of Covid-19, which was checked and recorded in the Management System (HBYS), the depression-anxiety-stress scale, the ORTO-15 Scale, which was asked to be answered considering the post-Covid-19 disease, and the Pittsburgh Sleep Quality Index. The qualitative part of the research was conducted with individuals who volunteered to participate in focus group interviews, which is a qualitative research method, among the 110 individuals who participated in the study. It was aimed to examine the eating habits, sleep and psychological states of individuals and to make a comparison between the 2 groups. In order to evaluate the differences between the groups, two different focus group interviews were planned for the ages of 19-44 and 45-64. The groups were formed to consist of a total of 16 people, 4 men and 4 women. As a result, an increase was found in the number of individuals consuming snacks after Covid-19 compared to before Covid-19 (p33). The median PSQI score of male individuals is 5, and the median PSQI score of female individuals is 3. The sleep quality of men is lower than that of women, but the difference between genders is not statistically significant (p>0.05).