Yardımcı üreme teknolojisi ile gebe kalan kadınlar ve doğal yollardan gebe kalan kadınlarda plasentalarının yapısal ve immünohistokimyasal farklılıkları
Structural and immunohistochemical differences of their placentas in women WHO became pregnant with assisted reproductive technology and WHO became pregnant naturally
- Tez No: 749146
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN GÖKÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Plasenta, fetal bileşen ve anneye ait bileşenden oluşan geçici bir organdır ve fetüsü korumak ve doğuma kadar canlılığını sağlamak için gebeliğe özgü bir yapıdır. Plasenta aynı zamanda gebeliğin ve fetal sağlığın korunmasını sağlayan önemli sinyaller üreten bir endokrin organı olarak da hizmet etmektedir. Plasenta çalışması klinik, sonografik, laboratuvar ve anatomik verileri içerir. Yardımcı üreme teknolojisi (ART), geleneksel tüp bebek (IVF) ve intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) gibi hem oositlerin hem de spermin in vitro olarak işlendiği, gebeliği sağlamak için kullanılan bir dizi tedavi olarak tanımlanmaktadır. Yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalan kadınların plasentalarıyla normal yollardan gebe kalan kadınların plasentalarını yapısal ve immünohistokimyasal olarak değerlendirmek ve farklılıkları analiz ederek immunohistkimyasal yöntemle göstermeyi amaçladık. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 20 Yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalan kadından ve 20 normal yollardan gebe kalan kadından plasenta ve göbek kordonundan örnekler alındı. Rutin histolojik yöntemlerle takip edildi. Bu dokulardan 3 μm kalınlığında kesitler alındıktan sonra Hematoksilen-Eozin, PAS, Masson-Trikrom ile boyandı. Ayrıca, antibody CD68+ ve antibody CD31 kullanılarak immünohistokimyasal boyama yapıldı. Bulgular: Histopatolojik inceleme sonucunda yardımcı üreme teknolojisi ile gebe kalan kadınların plasentalarında sinsitiyal düğümler ve fibrinoid tabakan varlığı daha yoğun gözlenirken normal yollarda gebe kalan kadınların plasentalarında damarlanma daha yoğun olduğu görülmüştür. Ayrıca yardımla üreme teknolojisi ile gebe kalan kadınların plasentalarında Hofbauer hücre belirteci olan CD68+ boyanma şiddeti de fazla olduğu görüldü. Sonuç: Elde edilen veriler yardımcı üreme tekniğinin, fetusun gelişiminde ve gebeliğin devamında rol alan plasentayı etkilediği görülmektedir. Bu etkilerin daha geniş zamanda ve uygun şartlarda araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The placenta is a temporary organ consisting of the fetal component and the mother's component, and it is a pregnancy-specific structure to protect the fetus and ensure its viability until birth. The placenta also serves as an endocrine organ that produces important signals that ensure the maintenance of pregnancy and fetal health. The study of the placenta includes clinical, sonographical, laboratory and anatomical data. Assisted reproductive technology (ART) is defined as a series of treatments used to achieve pregnancy, such as traditional IVF (IVF) and intracytoplasmic sperm injection (ICSI), in which both oocytes and sperm are processed in vitro. We aimed to evaluate the placentas of pregnant women with assisted reproductive techniques structurally and immunohistochemically with the placentas of women who conceived in normal ways and to show the differences by immunohistochemical method by analyzing them. Material and Methods: In our study, samples were taken from placenta and umbilical cord from 20 women who became pregnant with assisted reproductive techniques and 20 women who became pregnant by normal routes. It was followed by routine histological methods. After 3 μm thick sections were taken from these tissues, they were stained with Hematoxylin-Eosin, PAS, Masson-Trichrome. In addition, immunohistochemical staining was performed using antibody CD68+ and antibody CD31. Results: As a result of histopathological examination, the presence of syncytial nodes and fibrinoid layer in the placenta of women who became pregnant with assisted reproductive technology was observed more intensively, while vascularization was observed more intensely in the placentas of women who became pregnant in normal ways. In addition, women who became pregnant with assisted reproductive technology had a high severity of CD68+ staining, which is a Hofbauer cell marker, in their placenta. Conclusion: The data obtained show that the assisted reproductive technique affects the placenta, which is involved in the development of the fetus and the continuation of pregnancy. These effects need to be investigated more widely and under appropriate conditions.