Güç ve normal doğum yapan düve ve ineklerden elde edilen buzağıların kan kalsiyum ve glukoz seviyelerinin karşılaştırılması
Comparison of blood calcium and glucose levels in calves from heifers and cows with eutocia and dystocia
- Tez No: 749172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMSAL SİNEM ÖZDEMİR SALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmada güç ve normal doğum yapan düve ve ineklerden elde edilen yavrularının kan total ve iyonize kalsiyum ile glukoz seviyeleri birlikte karşılaştırıldı. Çalışmanın materyalini Almanya Giessen Justus Liebig Üniversitesi Veteriner Fakültesi Doğum, Jinekoloji ve Androloji Kliniği'ne doğumun takibi ya da güç doğuma müdahale için getirilen gebe hayvanlara ait buzağıların verileri oluşturdu. Bu hayvanlar içerisinden seçilen 30 düve ve 30 inek olmak üzere toplam 60 adet anneden elde edilen 60 buzağıya ait veriler bu çalışmada kullanıldı. Değerlendirmeye alınan buzağılar normal ve güç doğumdan elde edilen yavrular olarak iki gruba, her grup da kendi içerisinde düve ve ineklerden elde edilen buzağılar olmak üzere iki alt gruba ayrıldı. Buzağılardan doğum anından (PP0) başlayarak postpartum (PP) 2, 4, 6, 8, 12, 16, 24, 36, 48 ve 72'nci saatlerde alınmış kan örneklerinden ölçülmüş glukoz, total ve iyonize kalsiyum düzeyleri grup içerisinde ve gruplar arasında değerlendirildi. Buzağıların glukoz seviyelerine ölçüm zamanının etkisi anlamlı olup, glukoz seviyesi örnekleme zamanı içerisinde linear, kuadratik ve kübik değişimler göstermiştir (p0,05), bu dönemlerde, güç doğum yapan düvelere ait buzağılarda kan glukoz düzeyinin diğer gruplardaki buzağılardan göre daha düşük ortalama değere sahip olduğu görülmektedir. İyonize ve total kalsiyum değerlerinin PP0' da tüm gruplarda yüksek olduğu PP2'den itibaren referans değerler arasına yerleştiği ve gruplar arasında bir fark bulunmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Buzağıların kan glukoz ve kalsiyum değerlerinin doğumdan kısa süre sonra bağımsız olduğu ancak hem glukoz hem de kalsiyum değerlerinin intrauterin yaşamda anneden etkilenerek regüle edildiği, PP0 değerlerine yansıması ile anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, blood total and ionized calcium and glucose levels of calves from heifers and cows with eutocia and dystocia were evaluated. The material of the study consisted of the data of the calves belonging to heifers and cows, were brought to the Obstetrics, Gynecology and Andrology Clinic of Giessen Justus Liebig University for parturition follow-up or intervention of dystocia. The data of 60 calves born from a total of 60 animal were evaluated. A total of 60 calves were divided into 2 groups (n=30) as calves born from heifers and cows, and then each group was divided into 2 subgroups (n=15) as eutocia and dystocia. Glucose, total and ionized calcium levels measured from blood samples taken from calves at 0, 2, 4, 6, 8, 12, 16, 24, 36, 48 and 72 hours postpartum (PP) starting immediately from parturition were evaluated within and between groups. The effect of the sampling time on the glucose levels of the calves was significant, and the glucose level showed linear, quadratic and cubic changes during the sampling time (p0.05) and at this sampling times blood glucose levels were lower in calves born from heifers with dystocia compared with other groups. It was determined that the ionized and total calcium values were high in all groups at PP0, they were within the the reference values after PP2, and there was no difference between the groups (p>0.05). As a conclusion, it is understood that the blood glucose and calcium values of the calves are independent shortly after birth, but both glucose and calcium values are regulated by the maternal influence in intrauterine life, regarding the PP0 values.