Molecular detection of asymptomatic bacteruria among pregnant women with anemia in Iraq
Irak'ta anemı̇lı̇ gebe kadınlarda asemptomatı̇k bakterı̇ürı̇nı̇n moleküler tespı̇tı̇
  1. Tez No: 749207
  2. Yazar: GHADAH MOHAMMED ABDULRIDHA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KUZUKIRAN, DOÇ. DR. ILHAM ABDULHADİ KHALAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırmanın amacı, gebeliğin ikinci trimesterindeki gebe kadınlarda anemi ile Escherichia. coli (E. coli) bakteriyel enfeksiyonları için virülans faktörleri arasındaki ilişkinin PCR ile tespit edilmesidir. Yaşları 16-45 arasında değişen gebe kadınlardan 150 orta akım idrar örneği toplanmış, kan örnekleri de alınmıştır. Bu örneklerden bakteri izole edilen 105'inde, izole edilen bakterilerin %44,3'ü (n=47) E. coli, %11,3'ü (n=12) Klebsiella pneumonia ve %10,4'ü (n=11) Pseudomonas aeruginosa olmak üzere gram negatif bakterilerdir. Ayrıca enfeksiyonlu kadınların %50'sinde (n=35) anemi görülürken, enfekte olmayan kadınların %100'ünde (n=35) anemi görülmemiştir. İzole edilen bakterilerin doğrulaması API 20E sistemi ve VITEK 2 kullanılarak yapılmıştır. 47 izolatın DNA ekstraksiyonu yapılmış; saflık ve konsantrasyon Nano-drop ile doğrulanmıştır. Örneklerdeki nükleik asit konsantrasyonu 50-200 mg/µL arasında ölçülmüştür. Bu çalışma, anemili gebelere bulaşan E. coli bakterisinde cnf1 geninin ortaya çıktığını kanıtlamış ve bu genlerin doku hasarında toksik rolünü ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is detection of the relationship between anemia in pregnant women in the second trimester of pregnancy and virulence factors for bacterial infections of Escherichia. coli (E. coli) by PCR. 150 midstream urine samples were collected from pregnant women with age (16-45) years, also were taken blood samples. The percentage of bacterial growth which was isolated from 105 samples, 44,3 % (n=47) were E. coli followed by other gram negative bacteria, 11,3% (n=12) which include Klebsiella pneumonia, and 10,4% (n=11) Pseudomonas aeruginosa. Also was the number and percentage 50% (n=35) of the infection group women had anemia, while 100% (n=35) of the non-infected women and non-anemic. Further confirmation done using by API 20E system and VITEK 2. Purity and concentration of the extracted DNA from 47 isolates were confirmed with Nano-drop. The concentration ranged from 50-200 mg/µL. This study proved, the appearance of cnf1 gene in the E. coli bacteria which is infect to pregnant women with anemia, also showed the toxic role of these genes in tissue damage.