State-led rural transformation: The case of Yukarıköy
Devlet eliyle dönüşen taşra: Yukarıköy vakası
  1. Tez No: 749208
  2. Yazar: AYŞENUR ONARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Mimarlık, Sosyoloji, Geography, Architecture, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
TOKİ'nin (Toplu Konut İdaresi) şehirlerdeki neoliberal kentleşme projeleri hakkında çok sayıda araştırma yapılmıştır, fakat kırsal kesimde uygulanmış TOKİ projeleri hakkında yapılmış çalışma sayısı oldukça azdır. Bu tez taşradaki mekan üretimini TOKİ'nin mekansal müdahaleleri ve kırsalda yaşayanların gündelik hayat pratiklerinden oluşan karmaşık bir süreç olarak inceler. Bu tez Çanakkale'de yer alan yaklaşık 700 nüfuzlu Yukarıköy'ün 2017'de geçirdiği yıkıcı depremler ardından TOKİ tarafından yeniden inşasına odaklanır. Yukarıköy'deki mekanın üretiminde devletin köylüyü köyde yaşayıp üretmeye teşvik eden model köy üretimi politikaları ile köylülerin bu mekanları kendi ihtiyaç ve arzularına göre şekillendirmesi iç içe geçmiştir. Devletin ülkeyi bir şirket gibi yönettiği neoliberal üretim modelinde TOKİ gibi kurumlar vatandaşların hayatlarını kendi sosyal ve ekonomik düzenlerine uygun olacak yönde şekillendirmeyi amaçlar. Ancak, bu amaçla inşa edilen yerlerde yaşayan kimseler mekanın pasif tüketicisi değil aktif üreticisidir. Onların gündelik hayat pratikleri içerisindeki taktikler devlet stratejisiyle üretilen mekanın öngördüğü yaşam pratiklerinin sınırlarını zorlar. Devlet stratejisiyle üretilen mekanlarda yaşayan köylüler Yukarıköy'ü bir yandan onlar için öngörülen model köylü modeline göre yaşarken diğer yandan öngörülemeyen taktikleriyle devletin karışımı yoluyla üretir. Dolayısıyla Yukarıköy devletin ve köylülerin zaman zaman birbiriyle çelişen pratikleri ile oluşan bir mekan haline gelir.
Özet (Çeviri)
While much has been written about TOKİ's (The Housing Development Administration of Turkey) actions in cities as part of neoliberal urbanization projects, not much has been said about its practices in rural areas. This thesis examines the production of space by TOKİ in rural Turkey as a process molded by governmental spatial intervention and the inhabitants' everyday life practices. I focus on Yukarıköy, a village in Çanakkale with a population around 700 people, which had gone through several destructive earthquakes in 2017 and was rebuilt by TOKİ. The study is an investigation of the policies of the state to create model villages so that rural citizens would be willing to stay and produce in rural areas, in juxtaposition to a discussion of the ways in which the villagers appropriate the state-made houses according to their own needs and desires. The neoliberal mode of production, in which the state governs the nation as a business, uses institutions like TOKİ to modify the citizens' actions to be in line with its imposed social and economic order. The villagers, however, are not passive consumers, but they are active producers of space. They are capable of inventing tactics that challenge the boundaries of the strategically planned space they inhabit. Their everyday practices confirm the state's vision of the model villager while at the same time contradicting the state's imposed order. Consequently, Yukarıköy becomes a space shaped by practices of its inhabitants and the state that occasionally contradict with each other.