Depresyon hastalarına uygulanan pozitif psikoloji programının mental iyi oluş, yaşam tutumu ve depresyon düzeylerine etkisi
The effect on mental wellness, life attitude and depression levels of positive psychology program applied to patients diagnosed with depression
- Tez No: 749226
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA TANRIVERDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Depresyonda pozitif duygularda azalma, negatif duygularda artma vardır. Pozitif psikoloji müdahaleleri 'olumlu duyguları, olumlu davranışları veya olumlu bilişleri geliştirmeyi amaçlayan tedavi yöntemleri veya kasıtlı faaliyetlerdir'. Bu çalışma, depresyon hastalarına uygulanan pozitif psikoloji programının mental iyi oluş, yaşam tutumu ve depresyon düzeylerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Ön test, son test ve izlem test kontrol gruplu yarı deneysel çalışma olarak yürütülmüştür. Bir üniversite hastanesinin psikiyatri polikliniğine başvuran en az 6 aydır depresyon tanısı almış hastalar araştırmanın evrenini, araştırma kriterlerine uyan 26 deney ve 27 kontrol grubu olmak üzere toplam 53 hasta çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler 'Kişisel Bilgi Formu', 'Beck Depresyon Envanteri (BDE)', 'Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği (WEMİOÖ)', 'Yaşam Tutum Profili Ölçeği (YTPÖ)' ile toplanmıştır. Yapılan analizler sonrasında program öncesinde ön test ölçek puanları ile deney ve kontrol grupları arasında ise anlamlı bir farklılık gözlenmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Positive feelings decrease, whereas negative feelings increase in depression. Positive psychology interventions are 'treatment methods or intentional activities aiming to develop positive feelings, positive behaviors or positive cognitions'. This study was conducted to determine the effect on mental well-being, life attitude and depression levels of positive psychology program applied to patients diagnosed with depression. The pre-test, post-test and follow-up test were conducted as a quasi-experimental study with a control group. Patients who applied to the psychiatry outpatient clinic of a university hospital with diagnosis of depression for at least 6 months constituted the population of the study, and a total of 53 patients, 26 of which met the research criteria, were in the experimental group and 27 in the control group. Data were collected using 'Personal Information Form', 'Beck Depression Inventory','Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale (WEMWS)' and 'Life Attitude Profile Scale (LAPS)'. After the analysis, no significant difference was observed between the pre-test scale scores before the program and the experimental and control groups (p>0.05).