Türkçe dersi etkileşimli sınıf ortamlarında iletişim becerilerinin gelişimi ve değerlendirilmesi
Development and assessment of communication skills in interactive classroom environments in Turkish course
- Tez No: 749256
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÖÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
İletişimsel becerilerin temellendiği dinleme ve konuşma becerisinin öğrencilere kazandırılması sürecinde birtakım sorunlar yaşanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, öğrencilerin iletişim süreçlerinde dinlediğini/izlediğini anlamada; duygu, düşünce, hayal ve izlenimlerini aktarmada yaşadığı sorunları Türkçe dersi etkileşimli sınıf ortamlarından yararlanarak çözebilmektir. Bu kapsamda araştırma, nitel araştırma yöntemi çerçevesinde eylem araştırmasıyla desenlenerek yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara'da bulunan bir ortaokulun yedinci sınıfında öğrenim gören 11 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından tasarlanan 8 eylem planı ile gerçekleştirilen bu araştırmada veriler; gözlem, görüşme, araştırmacı ve öğrenci günlüğü ile etkinlik çalışmalarında kullanılan dokümanlar ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi tekniğiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonunda Türkçe dersi etkileşimli sınıf ortamlarının öğrencilerin iletişim becerilerinin geliştirilmesinde önemli bir rolü olduğu tespit edilmiştir. Türkçe dersi etkileşimli sınıf ortamlarında gerçekleştirilen etkinliklerin öğrencilerin iletişim süreçlerine yönelik farkındalıklarını artırarak anlamlı öğrenmelerin gerçekleşmesini sağladığı, iletişim kurmalarına zemin oluşturduğu ve sınıfın aktif iletişimlerin kurulduğu bir öğrenme ortamı hâline getirmesini sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are some problems in the process of acquiring listening and speaking skills, which are based on the communicative skills, to students. The aim of this research is to solve the problems experienced by students in understanding what they listen to/watch and convey their feelings, thoughts, dreams, and impressions in communication processes, using the interactive classroom environments of Turkish lessons. In this context, the research was carried out by designing with action research within the framework of the qualitative research method. The study group of the research consists of 11 students studying in the seventh grade of a secondary school in Ankara. In this research, which was carried out with 8 action plans designed by the researcher, the data were obtained through observation, interview, researcher and student diary, and documents used in activity studies. The obtained data were analyzed through the content analysis technique. At the end of the research, it has been determined that the interactive classroom environments of Turkish lessons have an essential role in the development of students' communication skills. It has been determined that the activities carried out in the interactive classroom environments of the Turkish course increase students' awareness of communication processes, ensure meaningful learning, create a basis for communication, and make the classroom a learning environment where active communication is established.