Triple negatif meme kanserinde elimusertib ATR inhibitörünün anti-kanser etkisinin belirlenmesi
Determination of anti-cancer effect of elimusertib ATR inhibitor on triple-negative breast cancer
  1. Tez No: 749255
  2. Yazar: AYTEN HACIEFENDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE GÜNEY ESKİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Triple negatif meme kanseri (TNMK) heterojen yapıda diğer meme kanseri alt tiplerine göre daha agresif klinik seyre sahip ve bu nedenle mevcut tedavi seçeneklerine dirençli meme kanseri alt tipidir. Kanser hücrelerinde genomik kararsızlığı DNA hasar yanıtı ve onarım mekanizmalarının aktivitesine bağımlıdır. Bu nedenle son yıllarda kanser tedavisinde Ataksi telenjiektazi ve Rad3 ile ilgili (ATR) inhibisyonunu hedef alan yeni tedavi yaklaşımları dikkat çekmektedir. Mevcut tez çalışmasında ilk kez MDA-MB231 TNMK ve kontrol hücrelerinde bir ATR inhibitörü olan Elimusertib' in anti-kanser etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Elimusertib'in MDA-MB-231 TNMK ve MCF-10A kontrol hücrelerindeki sitotoksik etkisi WST-1 analizi ile belirlendikten sonra, Annexin V, hücre siklusu analizleri ve akridin oranj/ propidyum iyodür boyaması ile apoptozda etkisi analiz edildi. Mitotracker boyaması ve intraselüler reaktif oksijen türlerinin miktarının belirlenmesi ile mitokondriyal hasar değerlendirildi. Ayrıca, western blot analizi ile ATR-Chk1 DNA hasar yanıtında ve apoptotik ölümde etkisi moleküler düzeyinde aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Triple-negative breast cancer (TNBC) is a heterogeneous breast cancer subtype with a more aggressive clinical behavior than other breast cancer subtypes, and therefore resistant to current treatment options. Genomic instability in cancer cells is dependent on the activity of DNA damage response and repair mechanisms. For this reason, new treatment approaches targeting Ataxia telangiectasia and Rad3-related (ATR) inhibition in cancer treatment have attracted attention in recent years. In the current thesis, it is aimed for the first time to determine the anti-cancer effect of Elimusertib, an ATR inhibitor, on MDA-MB231 TNBC and control cells. MATERIALS AND METHODS: After the cytotoxic effect of Elimusertib on MDA-MB231 TNBC and MCF-10A control cells was determined by WST-1 analysis, its effect on apoptosis was analyzed with Annexin V, cell cycle analyzes and acridine orange/propidium iodide staining. Mitochondrial damage was assessed by Mitotracker staining and the quantification of intracellular reactive oxygen species. Additionally, its effect on ATR-Chk1 DNA damage response and apoptotic death was elucidated by western blot analysis at the molecular level.