İnmeli hastaya bakım veren aile üyelerinin bakım yükü ve yaşlı istismar riski arasındaki ilişki
The relationship between caregiver burden of family members caring for patients with stroke and elderly abuse risk
- Tez No: 749291
- Danışmanlar: DR. FADİME HATİCE İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı inmeli hastaya bakım veren aile üyelerinin bakım yükü ve yaşlı istismar riski arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın tipi tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Denizli Devlet Hastanesi evde bakım birimine başvuran merkez ilçelerde ikamet eden 1276 evde bakım hastası oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 120 inmeli hasta ve 120 bakım veren aile üyesi oluşturmaktadır. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Barthel İndeksi, Hwalek-Sengstock Yaşlı İstismarı Tarama Testi, Bakım verme yükü ölçeği, Bakım veren bireyi tanıtım formu, aile uyum ölçeği kısa formu ile toplanmıştır. Yaşlı istismar riskini yordayan değişkenler çoklu doğrusal regresyon analizi ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the care burden of family members caring for stroke patients and the risk of elder abuse. The type of the study is descriptive and correlational research. The population of the research consists of 1276 home care patients residing in the central districts who applied to the Denizli State Hospital home care unit. The sample of the study consists of 120 stroke patients and 120 caregiver family members. The data were collected with the Introductory Information Form, the Barthel Index, the Hwalek-Sengstock Elderly Abuse Screening Test, the caregiver burden scale, the caregiver identification form, and the family cohesion scale short form. Variables predicting elder abuse risk were tested with multiple linear regression analysis.