İnmeli hastaya bakım veren aile bireylerine yönelik destek programı'nın dayanma gücüne etkisi
The effects of a support program on the resilience of family caregivers of stroke patients
  1. Tez No: 399035
  2. Yazar: FADİME HATİCE İNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA BAYIK TEMEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Araştırmanın amacı; inmeli hastaya bakım veren aile bireylerine yönelik Destek Programı'nın dayanma gücüne etkisini saptamaktır. Ön test-son test, kontrol gruplu randomize yarı deneysel bir tasarımdır. Araştırmanın örneklemini inmeli hastaya bakım veren 34 deney, 36 kontrol grubu olmak üzere 70 birey oluşturmaktadır. Veri toplama araçları hastaya ve bakım verene ait olmak üzere iki başlık halinde sunulmuştur. Hastaya ait veri toplama araçları; hasta bireyi tanıtıcı anket formu ve Bartel indeksi'dir. Bakım veren bireye ait veri toplama araçları ise; bakım veren bireyi tanıtıcı anket formu, Bakım Verme Yükü Ölçeği ve Ailede Yenilenme ve Uyum Genel İndeksi 'dir. Veri toplama araçları deney ve kontrol grubu bakım verenlere çalışmanın başlangıcında, Destek Programı'nın bitiminden bir ay ve 6 ay sonra uygulanmıştır. İzleme testinde deney ve kontrol grubu arasında bakım verme yükü, akraba ve arkadaş desteği, sosyal destek, aile baş etme uyumu açısından anlamlı fark olduğu belirlenmiştir. Deney grubunun ön test, son test ve izleme testi bakım verme yükü, aile gerginliği, akraba ve arkadaş desteği, sosyal destek, aile baş etme uyumu, aile dayanıklılığı ve aile distresi puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık saptanmıştır. Sonuçlar; Destek Programı'nın inmeli hastaya bakım verenlerin dayanma gücünü geliştirmede etkili olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to determine the effects of a support program on the resilience of family caregivers of stroke patients. This quasi-experimental study had a pre- and post-test design and a randomly assigned control group. Of the caregivers of stroke patients registered at Home Care Services clinic of Denizli State Hospital, 70 who met the study criteria comprised the study sample. They were divided into two groups: the case group (n=34) and the control group (n=36). derecesi gibi değişkenler göz önünde bulundurulmuştur. In the study, two different data collection tools were used: one for the patients and the other for their caregivers.The tools used to collect data about the patients were the patient socio-demographic questionnaire and the Barthel index. The tools used to collect data about the caregivers were the caregiver socio-demographic questionnaire, the caregiver burden scale and the Family Index of Regenerativity and Adaptation-General. Data collection tools were administered to the caregivers in the case and control groups three times: at the onset of the support program, one month and six months after the end of the support program. A significant difference was determined between the case group's and control group's follow-up test scores for caregiver burden, support from relatives and friends, social support and family coping coherence. A significant difference was determined between the case group's mean pre-test, post-test and follow-up test scores in terms of caregiver burden, family strain, support from relatives and friends, social support, family coping-coherence, family hardiness and family distress.