Artrit eşlik eden ve etmeyen psoriazis hastalarında klinik özelliklerin karşılaştırmalı çalışması
Comparative study of clinical features in psoriasis patients with and without arthritis
  1. Tez No: 749327
  2. Yazar: GİZEM FİLAZİ KÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZ İKİZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Psoriazis derinin sık görülen, kronik, inflamatuar ve proliferatif bir hastalığıdır. Saçlı deri, tırnaklar ve eklemleri de etkileyebilen bu hastalık klinik olarak eritemli, sedef rengi skuamlı, keskin sınırlı plaklar ile karakterizedir. Prevalansı %1-%3 arasında kabul edilmekte olan psoriazis kadın ve erkekleri eşit oranda etkilemekte, 20-30 yaş ve 50-60 yaşları arasında daha sık ortaya çıkmaktadır. Psoriazise birçok komorbiditenin eşlik edebilmesi ve hayat kalitesini negatif yönde etkilemesi, hastalığın önemini daha da arttırmaktadır. Çalışmamızda artriti olan ve olmayan psoriazisli hastaların klinik, demografik ve tedavi özellikleri retrospektif olarak karşılaştırılmıştır. Bu çalışamaya Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dermatoloji Anabilim dalına 01.06.2020- 01.02.2021 tarihleri arasında başvuran 204 psoriazis tanılı hasta dahil edilmiştir.Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların bilgileri(yaş, cinsiyet, boy, kilo, hastalık başlangıç yaşı, eklem tutulumu, alkol-sigara öyküsü gibi) Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi hastane bilgi yönetim sistemine kayıtlı verileri kullanılarak elde edilmiştir. Hastalık şiddetini değerlendirmek için psoriazis alan şiddet indeksi (PASI), dermatoloji yaşam kalite indeksi (DYKİ) ve tırnak tutulumu olan hastalarda tırnak psoriazisi şiddet indeksi(NAPSI) kullanılmıştır. Veriler SPSS 24 programı ile değerlendirilip ve x² (ChiSquare) istatistik metodu ile analiz edilmiştir. Çalışmamızdaki hastaların %53,4'ü erkek, %46,6'sı kadın hastalardı ve yaş ortalamaları 46,4 ± 14,5 olarak hesaplandı. Ortalama hastalık başlangıç yaşı kadın cinsiyette 33,46±16,52, erkek cinsiyette 32,44±14,52 olarak hesaplandı. En sık görülen psörazis tipi plak psoriazis(%85,8) olarak tespit edildi. Çalışmamızda Psoriatik artrit(PsA) görülme oranı %21,1 olarak tespit edildi, PsA'lı hastaların %67,4'ü kadın, %32.6'sı erkek hastalardı ve PsA'daki kadın cinsiyet hakimiyeti anlamlı bulundu.(p:0,002). PsA'lı hastaların ortalama yaşı 52,23±10,84 PsA'nın ortalama başlangıç yaşı 42.0±15.8 olarak olarak hesaplandı. En sık görülen PsA tipi sakroileit(%58,1) olarak tespit edildi.Hastalarda sigara kullanma oranı %48,5, alkol kullanma oranı %24 olarak tespit edilmiş ve sigara ve alkol kullanan psoriazisli hastalarda PASI daha yüksek bulunmuştur.(p:0,021, p:0,036) Çalışmamızda hastaların %32,8'inde ek komorbidite saptanmış ve en sık görülen komorbiditeler sıklık sıralamasına göre hipertansiyon(%19,1), diyabetes mellitüs(%12,7), hiperlipidemi (%10,3) ve koroner arter hastalığı (%5,9) olarak tespit edilmiştir. Hastaların ortalama VKİ 27,8±4,5 olarak tespit edilmiş, PsA olan hastalarda ortalama VKİ 28,57±0,67 iken PsA olmayanlarda ortalama VKİ 27,68±0,36 olarak hesaplanmış ve bu fark anlamlı bulunmamıştır. (p:0,259) Hastalarda tırnak, saçlı ve invers tutulum eşlik etme oranları sırasıyla %56,4, %67,2, %30,9 olarak bulunmuştur. Çalışmamızda tırnak tutulumu, saçlı deri dutulumu ve invers tutulum ile PsA arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.(p:0,389, p:0,099, p:0,712) Tırnak tutulumu ve saçlı deri tutulumu olan hastalarda PASI daha yüksek bulunmuştur.(p:0,030, p:0,012) Hastalar aldıkları tedaviye göre değerlendirildiğinde %21,6'sı topikal tedavi, %4,9' u fototerapi, %23,5'i sistemik konvansiyonel tedavi %43,1'i biyolojik tedavi , %1'i biyolojik tedavi+metotreksat %2'si fototerapi+asitretin(Re-UVB) kullandığı tespit edilmiştir. Çalışmamız artriti olan ve olmayan psoriazisli hastaların klinik, demografik ve tedavi özelliklerinin karşılaştırıldığı ülkemizdeki ilk çalışma olup daha geniş hasta gruplarını içeren benzer çalışmaların yapılmasının hastaların tedavi ve takibinde faydalı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a common, chronic, inflammatory and proliferative disease of the skin. This disease, which can also affect the scalp, nails and joints is clinically characterized by erythematous, scaly, sharply demarcated papules and plaques. The prevalence of psoriasis is considered to be between 1-3%. The disease affects men and women equally, and occurs more frequently between the ages of 20-30 and 50-60 years. The fact that many comorbidities can accompany psoriasis which negatively affect the quality of life further increases the importance of the disease. In our study, clinical,demographic and treatment characteristics of patients with psoriasis with and without arthritis were compared retrospectively. This study included 204 patients with psoriasis who applied to the Department of Dermatology, Faculty of Medicine, Mersin University, between 06.01.2020 and 02.01.2021. Information (such as age, gender, height, weight, age of onset of disease, joint involvement, alcohol intake-smoking history) of all patients included in the study was obtained using the data registered in the hospital information management system of Faculty of Medicine, Mersin University. Psoriasis area severity index(PASI), dermatology life quality index(DLQI) and nail psoriasis severity index(NAPSI) in patients with nail involvement were used to assess the severity of the disease. Data were evaluated with SPSS 24 program and analyzed with x²(ChiSquare) statistical method. 53,4% of the patients in our study were male and 46,6% were female, and the mean age was 46.4 ± 14.5. The mean age of onset of illness was 33,46±16,52 in females and 32,44±14,52 in males. The most common type was the classical plaque type, with a rate of 85,8%. In our study, the incidence of psoriatic arthritis(PsA) was 21.1%, 67,4% of the patients with PsA were female and 32,6% were male, and the female gender dominance in PsA was statistically significant.(p:0,002) The mean age of patients with PsA was 52.23±10.84 years,and the mean age of onset of PsA was 42.0±15.8. The most common type was sacroileitis, with a rate of 58,1%. 8 The rate of smoking was 48,5% in the patients, and the rate of alcohol use was 24%, and PASI was higher in patients with psoriasis who used cigarettes and alcohol. (p:0,021, p:0,036) In our study, additional comorbidities were found in 32,8% of the patients, and the most common comorbidities were hypertension(19.1%), diabetes mellitus(12,7%), hyperlipidemia(10,3%), and coronary artery disease (5,9%). The mean body mass index (BMI) of the patients was 27.8±4.5, the mean BMI was 28.57±0.67 in patients with PsA, and 27.68±0.36 in patients without PsA, and this difference was not statistically significant.(p:0,259) Of the patients; 56,4%, 67,2% and 30,9% had nail, scalp and inverse involvement respectively. In our study, no significant relationship was found between nail, scalp and inverse involvement and PsA.(p:0,389, p:0,099, p:0,712) PASI was found to be higher in patients with nail and scalp involvement. (p:0,030, p:0,012) When the patients were evaluated according to the treatment they received , 21,6% were treated only with topical treatment, 4,9% with phototherapy, 23,5% with systemic treatment, 43,1% with biologic therapy, 1% with methotrexate+ biologic therapy, and 2% with asitretin+phototherapy. Our study is the first study in our country to compare the clinical, demographic and treatment characteristics of patients with psoriasis with and without arthritis. We believe that similar studies with larger patient groups will contribute to the follow-up and treatment of the disease.