Akıntıdan elektrik enerjisi üretiminde deniz türbinlerinin araştırılması ve offshore akuakültür sistemlerinde kullanılabilirliği
Investigating marine turbines for electric energy production from currents for possible use in offshore aquaculture systems
  1. Tez No: 749328
  2. Yazar: EVRİM BARIŞ ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Akıntı enerjisi, yenilenebilir enerji kaynağı olarak önümüzdeki yıllarda daha yaygın kullanıldığını göreceğimiz, şimdilik daha çok Ar-Ge ve pilot tesis üretimi ile sınırlı bir enerji kaynağıdır. Dünyada bu alanda çalışmalar özellikle gel-git kaynaklarının değerlendirilmesi üzerine yoğunlaşırken ülkemizde Çanakkale ve İstanbul Boğaz'larındaki akıntıdan enerji elde edilmesi daha çok öne çıkmaktadır. Tez kapsamında, akıntı türbinlerinin çeşitleri hakkında bilgi verilecek olup, deniz sahasında yapılan araştırma verileri kullanarak deniz akıntısından türbinler vasıtasıyla üretilen elektriğin Offshore Akuakültür tesislerinde enerji kaynağı olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Temiz enerji üretimi ile otomosyon sistemleri kullanılan sürdürülebilir yetiştiricilik kavramı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The utilization of Marine Energy is expected to increase its popularity in near future. However, the status of current technology is not effective so far compared to conservative resources of renewable energy such as hydro, wind or solar energy. Some pilot facilities are producing electricity from tidal resources but most of the applications are still at research level. Considering marine environmental conditions in Turkey, there are two possible marine energy resources, namely the Straits of Istanbul and Canakkale. The energy potential is highly promising depending on suitable technology applications. This study focused on marine turbines in terms of combining them with offshore aquaculture systems. In offshore aquaculture, the required electricity is provided from either fossil fuels or renewable energy such as wind and solar. This thesis evaluated the possible use of marine energy applications to supply electricity for barge systems providing logistic support to offshore aquaculture farms. According to the findings of this study, the integration of renewable energy resources on offshore barge systems for reducing energy costs, that may support sustainable aquaculture in long-term is encouraged. Results of this study reveal that marine turbines might be the solution for the development of the aquaculture industry with reduced energy expenses, and the sustainability of ocean resources in the future.