Ortaokul öğrencilerinin okul temelli fiziksel uygunluk karneleri ile akademik başarıları arasındaki ilişki
The relationship between SCHOOL-based physical fitness reports and academic achievement of secondary school students
- Tez No: 749346
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Öğrencilerin akademik anlamda başarılı olması yaşamlarının her alanında kendilerini ileri götürecek olan en temel etkenlerden biri olduğu düşünülebilir. Aynı zamanda büyüme, olgunlaşma ve gelişme çağında olan ortaokul öğrencilerinde fiziksel aktivitelere aktif katılım öğrencilerin gerek fiziksel gerek zihinsel yönden gelişmelerine olumlu katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Akademik anlamda başarılı olan çocuklar fiziksel olarak da gerekli yeterliliğe sahip olabilirler bu şartlar göz önüne bulundurulduğunda sağlıklı bir bedene sahip öğrencilerin zihinsel anlamda da sağlıklı ve çalışkan olabileceği söylenebilir. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin okul temelli fiziksel uygunluk karneleri ile akademik başarıları arasında ilişki olup olmadığının incelenmesidir. Tarama modelinin kullanıldığı çalışmaya, Muş İli Bulanık İlçesi Gazi Ortaokulunda 2021-2022 eğitim öğretim yılında öğrenim gören toplam 494 öğrenci katılım sağlamıştır. Öğrencilerin fiziksel uygunluk karnesi değerlerini belirlemek için beden eğitimi ve spor öğretmenleri tarafından ölçülen fiziksel uygunluk karnesi (mekik, şınav, esneklik, boy ve kilo ölçümü), vücut kompozisyonunu belirlemek için ise Beden Kitle İndeksi kullanılmıştır. Aynı zamanda akademik başarılarını belirlemek için Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler ve Yabancı Dil ders notları ve genel not ortalamaları kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.00 paket programı kullanılmıştır. Verilerin normallik dağılımlarını saptamak için Kolmogorov-Smirnov Normallik Testi ve basıklık-çarpıklık değerleri hesaplandı. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Genel olarak öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyleri, vücut kitle indeksleri ve akademik başarıları arasındaki ilişkiler incelendiğinde akademik karne ve fiziksel aktivite karne değişkenleri arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır (p>0.05). Cinsiyet değişkenine göre bakıldığında yine öğrencilerin akademik karne ve fiziksel uygunluk karnesi değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0.05). Buna ek olarak; erkek öğrencilerin sosyal bilgiler dersi puanları ile vücut kitle indeksi değerleri arasında zayıf kuvvette ve pozitif yönde anlamlı bir ilişki belirlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
It can be thought that the academic success of the students is one of the most basic factors that will take them forward in all areas of their lives. At the same time, it is thought that active participation in physical activities in secondary school students who are in the age of growth, maturation and development will contribute positively to the physical and mental development of the students. Children who are academically successful may also have the necessary competence physically. Considering these conditions, it can be said that students with a healthy body can be mentally healthy and hardworking. Therefore, the aim of this study is to examine whether there is a relationship between secondary school students' school-based physical fitness reports and their academic achievements. A total of 494 students studying at Gazi Secondary School in Muş Province Bulanık District in the 2021-2022 academic year participated in the study, in which the scanning model was used. Physical fitness report (sit-ups, push-ups, flexibility, height and weight measurement) measured by physical education and sports teachers was used to determine students' physical fitness report values, and Body Mass Index was used to determine body composition. At the same time, Turkish, Mathematics, Science, Social Studies and Foreign Language course grades and overall grade point averages were used to determine their academic achievement. SPSS 22.00 package program was used in the analysis of the data. The significance level in the study was accepted as 0.05. In general, when the relationships between students' physical activity levels, body mass indexes and academic achievements were examined, no significant relationship was found between academic report and physical activity report variables. Considering the gender variable, again, no significant relationship was found between the variables of the students' academic report and physical fitness report. In addition; A weak and positive correlation was determined between the social studies course scores of male students and their body mass index values. On the other hand, a weak and positive correlation was found between social studies course scores and body mass index values of female students. Considering the class variable, no significant relationship was found between the students' academic achievement and physical fitness report variables.