İntihar girişiminde bulunmuş ergenlerin psikososyal durumlarının çocukluk çağı travmaları, kendine zarar verme davranışı, anksiyete ve depresyon düzeyleri açısından incelenmesi: Batman ili örneği
Evaluation of psychosocial status of adolescents who have attempted suicide in terms of childhood traumas, self-injury behavior, anxiety and depression levels: The case of Batman province
  1. Tez No: 749348
  2. Yazar: ZEHRA İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN OĞUZ KARAMUSTAFALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Ergen bireylerde intihar davranışına etki eden psikososyal faktörler ve risk etmenlerinin belirlenmesi amacıyla Batman ilinde 2019-2021 yılları arasında intihar girişiminde bulunan ve benzer demografik özelliklere sahip intihar girişiminde bulunmamış 15-25 yaş arası toplam 104 katılımcı ile bu araştırma gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği ve Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği Kısa Formu uygulanarak veriler istatistiki analize tabi tutulmuştur. Araştırma bulguları alt sosyoekonomik seviyenin, madde kullanım öyküsünün, bireyde veya ailesinde ruhsal bozukluk veya intihar öyküsünün, ilişkisel süreğen problemlerin intihar riskini arttırdığını saptamıştır. Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği ve Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği Kısa Formu puan ortalamalarında intihar girişimli grubun intihar girişimi olmayan katılımcılardan yüksek puan ortalamalarına sahip olduğu tespit edilmiştir. Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği fiziksel ihmal ve cinsel istismar dışındaki boyutlarda Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği Kısa Formu ve Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri arasında; Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği Kısa Formu ve Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Aynı zamanda gerçekleştirilen regresyon analizinde çocukluk çağı travmalarından duygusal istismar ve aşırı koruma-kontrol boyutunun Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği Kısa Formu toplam puanı ve yine aşırı koruma- kontrol boyutunun Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri genel toplam, Otonom İşlevler ve Sosyal İşlevler puanını yordadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with a total of 104 participants aged 15-25 who attempted suicide between 2019-2021 in Batman province and did not attempt suicide in order to determine the psychosocial factors and risk factors affecting suicidal behavior in adolescents. Data were analyzed statistically by applying Demographic Information Form, Inventory of Statements About Self-injury, Childhood Trauma Scale and Depression Anxiety Stress Scale -Short Form to the participants. Research findings revealed that lower socioeconomic level, history of substance use, mental disorder or suicide history in the individual or family, and relational chronic problems increase the risk of suicide. It was determined that the mean scores of the suicide attempted group on the Inventory of Statements About Self-injury, Childhood Trauma Scale, and Depression Anxiety Stress Scale - Short Form were higher than those of the participants who did not attempt suicide. A significant positive correlation was found between the Depression Anxiety Stress Scale - Short Form and the Inventory of Statements About Self-injury in the Childhood Trauma Inventory, except for physical neglect and sexual abuse. And a significant positive correlation was found between the Depression Anxiety Stress Scale - Short Form and the Inventory of Statements About Self-injury. In the regression analysis performed at the same time, emotional abuse and overprotection-control dimensions of childhood traumas were found to predict Depression Anxiety Stress Scale - Short Form total score. And it was found that the overprotection-control dimension predicted the Inventory of Statements About Self-injury grand total, Autonomous Functions and Social Functions scores.