Savaş ve zorunlu göç nedeniyle yas mağduru olmuş çocuklarda baba kaybının izleri
Traces of the loss of a father in children who have been victim of mourned due to war and forced migration
  1. Tez No: 749350
  2. Yazar: DİLARA AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Çocuk gözünden baba kaybı deneyimini sunmayı hedefleyen bu çalışmada,“Savaş ve zorunlu göç nedeniyle baba kaybı yaşayan Suriyeli çocukların yas deneyimleri nasıldır?”sorusundan yola çıkılmıştır. Bu doğrultuda çalışma, yas sürecinin kişiye özgü ve eşsiz bir süreç olduğu görüşüne dayanarak çocukların öznel deneyimlerini sunmaktadır. Yaşları 10 ila 18 arasında değişen beş erkek ve beş kız çocuğu olmak üzere toplam 10 katılımcıyla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada deneyimlerin keşfedilmesi hedeflendiğinden, kendi bütünlüğü içinde gelişen; bir konu, süreç, toplumsal sistem ve benzeri durumlar hakkında keşif yapmayı ve ele aldığı duruma ilişkin derin bir kavrayış ortaya koymayı hedefleyen nitel araştırma deseni ve Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (YFA) yöntemi tercih edilmiştir. Bu doğrultuda çalışma, savaş ve zorunlu göçe bağlı baba kaybı yaşayarak yas mağduru edilmiş çocukların; kayıp deneyimleri, değişen yaşam düzenlerine etkileri, duygular ve anlamlandırma biçimleri üzerine odaklanılarak çocukların fenomenolojik dünyasını yedi üst tema: (1) travmatik kayıp deneyimi, (2) babayla aradaki ilişkinin özellikleri, (3) babayla ilgili bağlantı nesneleri, (4) baba kaybının ardından değişen yaşam özellikleri, (5) baba kaybına yönelik duygular, (6) aile içinde babayı yâd etme ve (7) genel onarı ve başa çıkma çabaları, ile sunmaktadır. Sonuçlar, baba kaybının çocukların yaşamında hâlâ güçlü bir etki bıraktığına ve çocukların yaslarının çözümlenmediğine işaret etmektedir. Devam eden savaşlar vb. örseleyici eylemler sebebiyle yas mağduru edilen çocukların küçük bir temsili olarak, çalışmanın katılımcılarının baba kaybı fenomenine yönelik bir ayna tuttuğu düşünülmektedir. Çocukların kayıp ve eşsiz yas deneyimleri aracılığıyla baba kaybını ele alan bu çalışmanın onları nasıl destekleyebileceğimize dair bir çerçeve sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, aims to present the experience of the loss of a father from the perspective of the child,“How are the grieving experiences of Syrian children who lost their father due to war and forced migration?”from the question. In this direction, the study presents the subjective experiences of children based on the view that the grieving process is individual and unique. In-depth interviews were conducted with a total of 10 participants, five boys and five girls, aged between 10 and 18. Since it is aimed to discover experiences in the study, developing in its integrity; a subject, process, social system, etc. qualitative research design and Interpretive Phenomenological Analysis (IPA) method, which aims to make discoveries about the situations and to reveal a deep understanding of the situation they are dealing with, were preferred. In this study carried out in this direction, the children who mourn the loss of their fathers due to war and forced migration; focusing on loss experiences, changing lifestyles, emotions and ways of making sense, it determined the phenomenological world of children with seven main themes: (1) the experience of traumatic loss, (2) the characteristics of the relationship with the father, (3) objects of connection related to the father, (4) after the loss of the father changing life characteristics, (5) feelings about the loss of a father, (6) remembrance of the father in the family, and (7) general repair and coping efforts. The results indicate that the loss of a father still leaves a strong impact on children's lives and the children's grief has been unresolved. Ongoing wars, as a small representation of children, who are grieving because of traumatic acts, the participants of the study are thought to hold a mirror to the phenomenon of father loss. This study, which addresses the loss of a father through children's experiences of loss and unique grief, is expected to provide a framework for how we can support them.