Lise öğrencilerinin ebeveyn tutumları, sosyal destek düzeyleri ve okula ilişkin tutumları arasındaki ilişki: Kırklareli örneği
The relationship between high school students' parental attitudes, social support levels and attitudes towards school: Kırklareli sample
  1. Tez No: 749370
  2. Yazar: GÖZDE AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN BAHÇİVAN SAYDAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada, lise öğrencilerinin algıladıkları sosyal destek mekanizmalarını belirlemek ve anne baba tutumları ile bahsedilen destek mekanizmalarının okula yönelik tutumları üzerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma, sosyal hizmet yaklaşımlarından ekolojik kuram ve sistem kuramı doğrultusunda, katılımcının sosyal destek mekanizmaları, bu mekanizmaların en önemlisi olan aile içi ilişkileri ve okula ilişkin tutumları arasındaki etkileşimleri anlamaya yönelik olması açısından önemlilik arz etmektedir. Bu kapsamda araştırmaya katılım sağlayan öğrencilerin sosyo-demografik özellikleri, algıladıkları sosyal destek düzeyleri, okula yönelik tutumları ve ebeveynlerinin tutumları arasında anlamlı bir farklılık bulunup bulunmadığı incelenmiş ve değişkenler arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Araştırma evrenini, akademik başarı açısından farklılık gösteren Kırklareli Anadolu Lisesi, Kırklareli Fen Lisesi ve Kocahıdır Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde okumakta olan 14-17 yaş arası 513 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada; Anne Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), Okula İlişkin Tutum Ölçeği (OİTÖ) ve araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formu veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, ebeveyn tutumları, sosyal destek düzeyi ve öğrencinin okula ilişkin tutumları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ebeveynlerin kabullenici ve demokratik olma düzeyleri ile ergenin okul başarısı arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Bunun yanı sıra ÇBASDÖ Aile Desteği alt boyutu ile Okula İlişkin Tutum alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunması; en önemli sosyal destek mekanizmalarından biri olan ailenin gösterdiği destekleyici tutumun öğrencinin okula uyum sağlamasını kolaylaştırdığını; okula duyduğu sevgiyi, güveni ve okula verdiği değeri arttırdığını göstermiştir. Elde edilen sonuçlardan yola çıkılarak Sosyal Hizmet alanında okul bağlamında aile kurumuna ve diğer destek mekanizmalarına yönelik yapılabilecek bilinçli müdahaleler hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the social support mechanisms perceived by high school students and to examine the effects of parental attitudes and the mentioned support mechanisms on their attitudes towards school. The research is important in terms of understanding the interactions between the social support mechanisms of the participant, the internal relations of the family, which is the social support mechanism and their attitudes towards school, in line with ecological theory and system theory, one of the social work approaches. In this context, it was examined whether there was a significant difference between the socio-demographic characteristics of the students participating in the research, their perceived social support levels, their attitudes towards school and their parents' attitudes, and the relationships between the variables were evaluated. The research population consists of 513 students aged 14-17, studying at Kırklareli Anatolian High School, Kırklareli Science High School and Kocahidir Vocational and Technical Anatolian High School, which differ in terms of academic achievement. In the research; The Parent Attitude Scale (APTS), the Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), the Attitude towards School Scale (APTS) and the demographic information form prepared by the researcher were used as data collection tools. SPSS 22 package program was used in the analysis of the obtained data. According to the results of the study, a significant relationship was found between parental attitudes, social support level and students' attitudes towards school. A significant relationship was found between the accepting and democratic levels of the parents and the school success of the adolescent. In addition, the significant relationship between the MSPSS Family Support sub-dimension and the Attitude Towards School sub-dimensions showed that the supportive attitude of the family, which is one of the most important social support mechanisms, facilitates the student's adaptation to the school, increases the student's love for school, trust and the value he attaches to the school. Based on the results obtained, suggestions were made about the conscious interventions that can be made for the family institution and other support mechanisms in the context of school in the field of Social Work..