Fakılar köyü (Çamlıyayla-Mersin) boksit cevherinin mineralojik, jeokimyasal ve kökensel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mineralogical, geochemical and genetical properties of bauxite ore in Fakılar village (Çamlıyayla-Mersin)
- Tez No: 749433
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞUAYIP KÜPELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Çalışma alanı Orta Torosların doğu kesiminde Bolkar Dağlarının güneyinde yer alan Mersin iline bağlı Çamlıyayla ilçesine ait Fakılar köyü ve çevresini kapsamaktadır. Yöredeki istifin tabanında Triyas yaşlı Dişdöken formasyonu ile Bajosiyen-Santoniyen (Jura-Kretase) yaşlı Demirkazık formasyonu yer almaktadır. Bu temel üzerine açılı bir uyumsuzlukla Miyosen yaşlı kaba kırıntılılar, kil taşları ve karbonatlardan oluşan sırasıyla Gildirli, Kaplankaya ve Karaisalı formasyonları gelmektedir. Bu çalışmanın amacı (Jura-Kretase) yaşlı kireçtaşı-dolimitik kireçtaşı birimleri içerisinde yarı düzenli-düzensiz şekilde zuhur eden boksit cevherinin mineralojik, jeokimyasal ve kökensel özelliklerinin incelenmesidir. Fakılar köyü boksit cevheri makro düzeyde pizolitik-oolitik yapılar gösteren düzensiz bir taban topografyasına sahip karstik bir cevher kütlesi olup, yer yer tabakalı sedimanter yapı özellikleri de gösteren başlıca diyaspor, hematit, kaolinit, illit, götit, lepidokrosit, limonit ve daha az olarak da manyetit, ilmenit, rutil, anatas, pirit, kalsit ve kuvars içeren bir mineral parajenezine sahiptir. Boksit cevheri esas olarak Al2O3 (%49.36- 63.82), Fe2O3 (%11.94- 27.43), SiO2 (%3.22- 9.99) ve AK (%12.60- 15.50); ikinci drecede de TiO2 (%1.69-2.90) ve az miktarda CaO (% 0,14-0,45), MgO (% 0,10-0,30), K2O (%0.01-0.03), P2O5 (%0.04-0.08), MnO (%0.03-0.03), Cr2O3 (% 0.03-0.06) ve Na2O (%
Özet (Çeviri)
The study area covers Fakılar village and its surroundings, belonging to Çamlıyayla district of Mersin province, located in the south of the Bolkar Mountains in the eastern part of the Central Taurus Mountains. Triassic aged Dişdöken formation and Bajocian-Santonian (Jurasic-Cretaceous) Demirkazık formation are located at the base of the succession in the region. Gildirli, Kaplankaya and Karaisalı formations, consisting of Miocene aged coarse clastics, clay stones and carbonates, overlie this basement with an angular unconformity. The aim of this study is to examine the mineralogical, geochemical and originary properties of bauxite ore occurring in semi-regular-irregularly occurring (Jurasic-Cretaceous) limestone-dolimitic limestone units. Fakılar village bauxite ore is a karstic ore body with an irregular base topography showing macro-level piezolithic-oolithic structures, and mainly diaspore, hematite, kaolinite, illite, goethite, lepidocrosite, limonite and less commonly magnetite, which also shows stratified sedimentary structure in places. has a mineral paragenesis containing ilmenite, rutile, anatase, pyrite, calcite and quartz. Bauxite ore mainly consists of Al2O3 (49.36-63.82%), Fe2O3 (11.94- 27.43%), SiO2 (3.22- 9.99%) and AK (12.60-15.50%); In the second degree, TiO2 (1.69-2.90%) and small amounts of CaO (0.14-0.45%), MgO (0.10-0.30%), K2O (0.01-0.03%), P2O5 (0.04-0.08%), MnO (0.03-0.03%), Cr2O3 (0.03-0.06%) and Na2O (