Yaşlı kadınlarda antropometrik veri-mutfak donanımı ilişkisi üzerinde bir araştırma
A Research on the relation between anthropometric measurement of elderly women and kitchen design
- Tez No: 12986
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÖNEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Ill ÖZET Doktora Tezi YAŞLI KADINLARDA ANTROPOMETRİK VERİ-MUTFAK DONANIMI İLİŞKİSİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Velittin KALINKARA Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabil im Dalı (Ev İdaresi ve Aile Ekonomisi) Danışman: Prof. Dr. Emine GÖNEN 1990, Sayfa: 156 Jüri: Prof. Dr. Emine GÖNEN Doç. Dr. Meltem BAYRAKTAR Doç. Dr. Nesil BAYTİN Bu araştırma, Ankara İli Yenimahalle, Keçiören, Altındağ ve Çankaya İlçe merkezlerinde orta gelir grubuna giren semt lerde oturan, evle ilgili işlerini kendileri gören, 60-74 yaş grubundaki 95 yaşlı kadın ve onların kullandıkları mut faklar üzerinde yapılmıştır. Araştırmada yaşlı kadınların ayakta ve oturma pozisyo nundaki antropometrik ölçülerinin alınması, mevcut mutfaklar da çalışma merkezlerindeki iş yüksekliğinin saptanması, iş yüksekligi-antropometrik ölçü uygunluğunun araştırılması ve optimum iş yüksekliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır.XV Araştırma kapsamına alınan yaşlı kadınların antropo- metrik ölçüleri dikkate alınarak mutfakta tezgah, eviye ve pişiricinin optimum 88.5 cm, masanın 6 9 cm yükseklikte ol ması, tezgah derinliğinin 42-51 cm, oturma yeri ile masa altındaki açıklığın 72 cm, ayağın ileriye doğru uzatılabil- mesi için açıklığın 100.5 cm, oturma materyali olarak san dalye kullanıldığında yüksekliğin 43 cm, tabure kullanıldı ğında 46-52 cm, oturma materyali genişliğinin 50 cm, derin liğinin 42 cm, yer dolabındaki en alt bölmenin yerden yük sekliğinin optimum 60 cm, duvar dolabının/rafın en üst nok tasının 178 cm, en üst bölme yüksekliğinin tezgah üzerinde ki depolama alanlarında 143-153 cm, boş duvarda 143-167 cm, tezgah üzerindeki depolama alanlarının alt kenarının 129 cm, eviye üzerinde 137 cm yükseklikte olması gerektiği bulunmuş tur. Duvar dolabı/raf derinliği ise 21-26 cm olarak belir lenmiştir. Kapı kolu yüksekliğinin 73.5-96 cm, oturma ve ayakta durma pozisyonlarında elektrik anahtarının optimum yüksekliğinin 119-172.5 cm, priz yüksekliklerinin ise 73.5- 129 cm olduğu bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Yaşlı Kadın, Antropometrik Veri, Mutfak Donanımı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis A RESEARCH ON THE RELATION BETWEEN ANTHROPOMETRIC MEASUREMENT OF ELDERLY WOMEN AND KITCHEN DESIGN Velittin KALINKARA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics (Home Management and Family Economics) Supervisor: Prof. Dr. Emine GÖNEN 1990, Page: 155 Jury: Prof. Dr. Emine GÖNEN Assoc. Prof.Dr. Me Item BAYRAKTAR Assoc. Prof.Dr. Nesil BAYTÎN The subject of this research is 95 elderly women in the 60-74 age group, at the middle income level, carrying out the housework themselves, residing in the Yenimahalle, Keçiören, Altındağ and Çankaya districts of Ankara, as well as the kitchens they work. The purpose of the research is to obtain the anthro pometric measurements of the elderly women while they are sitting and standing, to determine the work heights of wor king centers in the available kitchens to investigate theVI conformity of the work heights-the anthropometric measurements and to establish the optimum work heights. Considering the anthropometric measurements of the elderly women within the scope of the research, it has been found that the following optimum dimensions are required: The heights of counter, sink and cooker: 88.5 cm; table: 69 cm; the depth of counter: 42-51 cm; the distance between the seat and the table: 72 cm; the distance necessary for extending the leg: 100.5 cm; when a chair is used for sitting, the height: 43 cm; when a stool is used, the height: 46-52 cm; the width of seat: 50 cm; the debth: 42 cm; the optimum height of the bottom section of the base cabinet from the floor: 60 cm; the height of the heighest point of the shelf of the wall cabinet: 178 cm; the height of the heighest section: 143-153 cm, when the storage units on the counter are concerned; 143-167 cm when the empty walls are concerned; the bottom side of the storage units on the coun ter: 129 cm; 137 cm on the sink. Meanwhile the depth of wall cabinet/shelf has been found to be 21-26 cm. »The height of the door-handle shall be 73.5-96 cm; the optimum height of the electric switch, for sitting and standing positions is 119-172.5 cm, and the optimum height of socket is 73.5-129 cm. KEY WORDS: Elderly Women, Anthropometric Measurement, Kitchen Design.