Hakkari'den toplanan Çölemerik ahlatının (Pyrus hakkiarica Browicz.) bazı biyokimyasal değerlerinin tespit edilmesi
Determination of some biochemical values of Çölemerik ahlat (Pyrus hakkiarica Browicz.) collected from hakkari
- Tez No: 749441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ŞÜKRÜ BENGÜ, DOÇ. DR. MAHİRE AKKOYUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çölemerik ahlatı (Pyrus hakkiarica) Rosaceae familyasından Pyrus cinsi mensubudur. Pyrus cinsinin 22 türü olduğu genel olarak kabul edilmektedir. Çölemerik ahlatı ise Türkiye endemiği olan Pyrus hakkiarica'dır. Ülkemizde özellikle Hakkari ve çevresinde yaz mevsiminde severek tüketilen bir meyvedir. Besleyici özelliklerinden temel element düzeyleri ve antioksidan etkisiincelenmiştir. Element düzeyleri ICP-MS cihazı ile analiz edilmiş, Na:200595,55 ppb, Mg:177410,39 ppb, K:2311755,45 ppb, Ca: 348756,55 ppb, Mn:1329,79 ppb, Fe:5557,61 ppb, Co:21,45 ppb, Cu:1242,81 ppb, Zn ve Se tespit edilememiştir. Antioksidan testleri olarak toplam fenol içeriği: 37,49±3,37 mg Gallik asit g-1, toplam flavonoid içeriği: 10,25±1,80 mg kuercetin g-1, toplam antioksidan kapasite: 161,53±8,83mM askorbik asit g-1, DPPH: 47,32±2,16 %İnhibisyon olarak tespit edilmiştir. Element ve antioksidan değerleri bir meyve açısından yeterli olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Çölemerik ahlat (Pyrus hakkiarica) is a member of the Pyrus genus from the Rosaceae family. It is generally accepted that the genus Pyrus has 22 species. On the other hand, çelemerik berry is Pyrus hakkiarica, which is endemic to Turkey. It is a fruit that is consumed fondly in our country, especially in Hakkari and its surroundings, during the summer season. Basic element levels and antioxidant effects of nutritional properties were investigated. Element levels were analyzed by ICP-MS device and Na:200595.55 ppb, Mg:177410.39 ppb, K:2311755.45 ppb, Ca: 348756.55 ppb, Mn: 1329.79 ppb, Fe: 5557.61 ppb, Co: 21.45 ppb, Cu: 1242.81 ppb, Zn and Se could not be detected. As antioxidant tests, total phenol content: 37.49±3.37 mg Gallic acid g-1, total flavonoid content: 10.25±1.80 mg quercetin g-1, total antioxidant capacity: 161.53±8.83 mM ascorbic acid g-1, DPPH: 47.32±2.16%Inhibition was determined. Element and antioxidant values were observed to be sufficient for a fresh fruit.