Pandemi sürecinin profesyonel ses sanatçılarına mesleki ve emosyonel yönden etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the pandemic process on professional voice artists in occupational and emotional perspectives
- Tez No: 749440
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN SERTAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Koronavirüs (COVID-19) salgını dünya genelinde sağlık sistemini derinden değiştirmesiyle beraber şarkıcılar ve oyuncular gibi sahne alan ve onlarla iş birliği yapan profesyoneller de dahil olmak üzere kültürel, sosyal ve eğitimsel topluluklar üzerinde birbirine benzer değişim ve tahribata neden olmuştur. Bu araştırma pandemi sonrası toparlanma sürecinde profesyonel ses sanatçılarının yaşayabileceği mesleki, psikolojik ve ses sağlığı risklerini araştırmayı hedeflemiştir. Elde edilen veriler sonucunda dil ve konuşma terapistleri ve ilgili meslek gruplarının öncelikli olarak hangi sorunların iyileştirilmesi için çalışması gerektiğini belirlemeyi amaçlamıştır. Çalışma örneklemini 18-60 yaş aralığındaki profesyonel ses sanatçıları oluşturmaktadır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler ile katılımcıların pandemi süreciyle ilgili perspektiflerini, tecrübelerini ve duygularını ortaya koymayı hedeflemiştir. Araştırma verilerinin analizinde içerik analizi yapılarak elde edilen veriler kategorik olarak incelenmiştir. Bu araştırmanın istatistik analizinde SPSS 26.0 paket programı Wilcoxon testi kullanılmıştır. Verilerin dağılımı incelenmiş ve gruplar arası karşılaştırmalarda nonparametrik testler kullanılmıştır. Katılımcıların yarısından fazlası performans ve prova süresinin pandemi öncesine kıyasla azaldığını bildirmiştir. Katılımcılarla stres düzeyleri konuşulduğunda genel olarak stresli hisseden katılımcılar araştırmanın yarısından fazlasını oluşturmakta iken pandemi dönemi bu stresin daha da arttığı görülmüştür. Pandemi dönemi vokal hijyen adı altında değerlendirdiğimiz kriterlerden; ses ısıtma ve soğutma egzersizlerini uygulayanlar azalmış; uyku düzeni bozulanlar artmış; günlük su ve bitki çayı tüketimi değişmemiş; kafein tüketimi artmış; pastil tüketimi azalmış; gece geç saatte yemek yeme alışkanlığı değişmemiştir. Ayrıca sigara veya irritan madde kullanımı çoğunlukta değişmemiş, artan veya azalan ise aynı oranda katılımcı olmuş; alkol tüketiminin çoğunlukla değişmediği görülmüştür. Yapılan görüşmelerde, katılımcılar karantina döneminden kaynaklanan çeşitli faydaların da olduğu bildirilmiştir. Çalışmamızda profesyonel ses sanatçılarına konuşma ve dil terapistlerinin çalışma alanları sorulduğunda, bazıları mesleğin tanımı hakkında hiçbir fikrinin olmadığını ifade etmiştir. Bunun yanı sıra kekemelik, konuşma ses bozukluğu, ses bozuklukları, diksiyon alanında çalıştığımızı düşünen katılımcılar olmuştur.
Özet (Çeviri)
The coronavirus (COVID-19) pandemic has profoundly altered the healthcare system around the world, causing similar change and devastation to the cultural, social and educational communities, including professionals performing and collaborating with singers and actors. This research aimed to investigate the occupational, psychological and vocal health risks that professional voice artists may experience during the recovery period after the pandemic. As a result of the data obtained, it was aimed to determine which problems should primarily be worked on by speech and language therapists and related professional groups. The sample of the study consists of professional voice artists between the ages of 18-60. Semi-structured interviews aimed to reveal the perspectives, experiences and feelings of the participants about the pandemic process. In the analysis of the research data, the data obtained by content analysis were analyzed categorically. The Wilcoxon test of the SPSS 26.0 package program was used in the statistical analysis of this study. The distribution of the data was analyzed and nonparametric tests were used for comparisons between groups. More than half of the participants reported reduced performance and rehearsal time compared to pre-pandemic. While the participants who felt stressed when their stress levels were discussed with the participants constituted more than half of the research, it was observed that this stress increased even more during the pandemic period. Among the criteria we evaluated under the name of vocal hygiene during the pandemic period; those who practiced voice warming and cooling exercises decreased; sleep disorders increased; daily water and herbal tea consumption remained unchanged; caffeine consumption increased; lozenge consumption decreased; The habit of eating late at night has not changed. In addition, the use of cigarettes or irritant substances did not change in the majority, while increasing or decreasing participants were at the same rate; alcohol consumption was mostly unchanged. In the interviews, the participants reported that there are various benefits arising from the quarantine period. In our study, when professional voice artists were asked about the working areas of speech and language therapists, some of them stated that they had no idea about the definition of the profession. In addition to this, there were also those who thought that we were working in the field of stuttering, speech sound disorder, voice disorders, and diction.